Gmina Kościan w czerwonej strefie ASF

W związku ze znalezieniem ogniska ASF w Karminie w gminie Śmigiel, w obszarze około 20 km od tego gospodarstwa wyznaczono strefę czerwoną ASF.

Przypomnijmy, że 29 czerwca  badania potwierdziły występowanie afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w Karminie, gdzie hodowla obejmowała 105 tych zwierząt (zobacz: Ognisko ASF w gminie Śmigiel).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obszarze 20 km od ogniska, wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nakazujące lokalnym służbom wyznaczenie strefy czerwonej, która objęta jest zagrożeniem pojawienia się ogniska. Strefy zostały wyznaczone na początku lipca, a teraz w wybranych miejscowościach pojawiło się również oznakowanie.

W gminie Kościan strefą czerwoną objęto następujące miejscowości: Widziszewo, Ponin, Czarkowo, Nacław, Racot, Gryżyna, Katarzynin, Osiek, Wławie, Januszewo, Nowy Dębiec, Kurza Góra, Nielęgowo, Kobylniki. Strefę wyznaczono również oczywiście w gminie Śmigiel, a obejmuje onamiejscowości: Podśmigiel, Nietążkowo, Wydorowo, Sierpowo, Robaczyn, Stare Bojanowo, Żydowo, Bruszczewo, Śmigiel, Przysieka Polska, Stara Przysieka Pierwsza, Stara Przysieka Druga, Glińsko, Czacz, Gniewowo, Koszanowo, Jezierzyce, Olszewo. W związku z tym samym ogniskiem, również kilka miejscowości gminy Krzywiń znalazło się w tej strefie, a są to: Zgliniec, Jurkowo, Świniec, Czerwona Wieś.

Strefa czerwona oznacza przede wszystkim zakaz przywożenia i wywożenia świń i innych zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Dokładne przepisy z tym związane można znaleźć w rozporządzeniu wojewody na stronie Gminy Kościan. Jeżeli nie zostanie wykryte kolejne źródło ASF, rozporządzenie będzie obowiązywało przez około miesiąc.