Fundacja Bonum Adipisci zaprasza na nocne zwiedzanie

Już po raz trzeci fundacja zaprasza na letnią "Noc Muzeów". Tym razem będzie to raczej zwiedzanie najciekawszych zakątków Ziemi Kościańskiej, które rozpocznie się w sobotę, 30 lipca w godzinach popołudniowych.

„Nocne Zwiedzanie Ziemi Kościańskiej” będzie skupiać się na obiektach pałacowych, dworskich, urokliwych kościołach i niesamowitych zakamarkach, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będzie to także okazja do poszerzenia wiedzy na temat tych niezwykłych miejsc w pobliżu których mieszkamy.

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 16.30 od parku w Jarogniewicach znajdującego się przy pałacu. To wyjątkowe miejsce, które jest w tej chwili siedzibą DPS-u,  przez lata należało do rodziny Żółtowskich. W jednym z najpiękniejszych parków Wielkopolski będzie można obejrzeć unikatowe sfinksy.

O godz. 18.00 zwiedzanie przeniesie się do gminy Krzywiń, a konkretnie do Czerwonej Wsi i miejscowego zespołu pałacowo-parkowego. Od kilku lat miejsce to jest niedostępne, ale z okazji zwiedzania udało się uzyskać zgodę na wejście. o więc niebywała okazja, by przemierzyć zakamarki pamiętające czasy bytności Chłapowskich i Heleny Modrzejewskiej. Pałac w Czerwonej Wsi to jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym miejsc w Wielkopolsce.

Na godz. 19.30 zaplanowano zwiedzanie kolejnego pałacu, tym razem w Kopaszewie. Będzie można usłyszeć opowieść o Zofii z Chłapowskich Koźmianowej i słynnej Błękitnej Damie, a także o dziejach miejscowości i jej skarbach.

Intensywny dzień zakończy się nocą w kościele w Gryżynie. Na godz. 20.30 i 21.30 zaplanowano zwiedzanie zabytkowego kościoła zaprojektowanego przez Alexisa Langera. Program obejmuje wejście na sklepienia, emporę organową, a także zajście do dworu Zakrzewskich i Lossowów. Ze względu na małą powierzchnię, wejście na sklepienia może odbyć się w 10-osobowej grupie. Lista zapisów została już niestety zamknięta. Pozostałe punkty będą jednak dostępne bez zapisów. W Gryżynie czeka jeszcze jedna niespodzianka. To koncert organowy w skąpanym w mroku nocy kościele rozświetlonym migoczącymi płomykami.

Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty plastyczne w pałacu w Kopaszewie. Podczas wydarzenia możliwe będzie nabycie w promocyjnej cenie książek z serii „Miejsca i Sztuka” dedykowanych Racotowi, Kopaszewu, Choryni i Turwi. Podczas „Nocnego Zwiedzania Ziemi Kościańskiej” można odwiedzić wszystkie miejsca lub wybrać się do jednego z nich wedle uznania.