Ewa Kopacz w Kościanie

W środę z wizytą do Kościana przyjechała była premier, Ewa Kopacz – jedynka Koalicji Europejskiej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Posłanka PO skupiła się na kwestiach dotyczących służby zdrowia. Jako wzór do naśladowania wskazała kościański Szpital Neuropsychiatryczny. Było też o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki.

Wizytę w grodzie nad Obrą Ewa Kopacz rozpoczęła od spotkania z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, Marianem Zalejskim. Następnie wraz z posłem Wojciechem Ziemniakiem złożyła kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich Ziemi Kościańskiej.

Podczas spotkania z dziennikarzami poruszyła kwestie dotyczące kondycji polskich szpitali, dla których unijne fundusze stwarzają szansę na rozwój. – Bardzo mnie cieszy, że możemy się dziś spotkać na tle budynku kościańskiego Szpitala Neuropsychiatrycznego. To jeden z nielicznych szpitali w Polsce, który nie ma zadłużenia, a jego działalność od 20 lat bilansuje się finansowo powiedziała Ewa Kopacz. – Kościański szpital ma to szczęście, że funkcjonuje w ramach sieci szpitali. W gorszej sytuacji znajdują się placówki powiatowe, które borykają się z dużymi problemami finansowymi. Dobra kondycja kościańskiego szpitala to także zasługa kierownictwa placówki i władz województwa. Kościański szpital pozyskał dotychczas ponad 10 mln zł ze środków europejskich i może stanowić przykład dla innych szpitali wnioskujących o fundusze unijne.

Podczas konferencji Ewa Kopacz odniosła się także do ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki i jego startu w wyborach prezydenckich. – Gdy się mnie pyta, czy Donald Tusk powinien wrócić do polskiej polityki, odpowiadam jednym zdaniem. Donald Tusk tak naprawdę z polityki nie wyszedłstwierdziła była premier. – To polityk najwyższego formatu, który pełni obecnie najwyższą funkcję spośród polskich polityków. Jest przewodniczącym Rady Europejskiej. A co do jego ewentualnego startu w wyborach, powiem tak – chciałabym mieć takiego prezydenta.