Energetyczna „Noc Zawodowców” w Nietążkowie [ZDJĘCIA]

Hala sportowa Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie w piątkowy wieczór tętniła życiem i potężną dawką energii. Wszystko to za sprawą "Nocy Zawodowców" skierowaną do młodzieży stojącej przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Organizatorem wydarzenia skierowanego głównie do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie oraz ZSP z Kościana i Nietążkowa. „Noc Zawodowców” odbyła się po raz piąty, ale pierwszy raz w Zespole Szkół w Nietążkowie. Dwie pierwsze edycje w powiecie kościańskim przeprowadzono bowiem w ZSP im. F. Ratajczaka w Kościanie, a dwie kolejne miały charakter wirtualny z uwagi na pandemię.

Teraz w końcu młodzież ze szkół powiatu kościańskiego, ale również leszczyńskiego mogła spotkać się ze sobą na żywo, by zaznajomić się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych, a także poznać bliżej wybranych pracodawców. Na propozycję CWRKDiZ odpowiedziało około 15 szkół, łącznie przez halę w Nietążkowie przewinęło się nawet 800 osób, w tym uczniów, ale także rodziców. Czekały na nich stoiska z ofertą edukacyjną dwóch zespołów szkół naszego powiatu, czyli ZSP im. F. Ratajczaka w Kościanie oraz ZSP im. J. Kasprowicza w Nietążkowie. Każdy mógł podejść do wybranego stoiska, porozmawiać z uczniami klas branżowych oraz z nauczycielami, a także wypróbować samemu różne sprzęty i narzędzia. A oferta szkół jest bardzo bogata – od kierunków kulinarnych, poprzez fryzjerów, budowlańców, rzemieślników, na kierunkach informatycznych czy klasach mundurowych skończywszy.

– Istotne jest to, że przy wybranym kierunku kształcenia powinna być dopięta strona warsztatowa. Czyli jeżeli mamy technikum informatyczne, to do tego pokazywany jest cały warsztat takiego profilu. To samo dotyczy budowlańców czy też kierunków związanych z ogrodnictwem. To jest główny cel „Nocy Zawodowców”, aby pokazać młodzieży na żywo czego będą się uczyć i jak w przyszłości może wyglądać ich praca mówi Grzegorz Kozak, koordynator tegorocznej „Nocy Zawodowców” i doradca zawodowy z CWRKDiZ.

Uzupełnieniem dla oferty edukacyjnej były stoiska rzemieślników i firm produkcyjnych z powiatu, a także policji i straży pożarnej. Ponadto uczniowie chętnie korzystali z możliwości konsultacji z jednym z czterech obecnych na imprezie doradców zawodowych. Równie ważna była atmosfera całego wydarzenia. Uczniowie obu szkół przygotowali dynamiczne pokazy, było sporo ruchu, tańca i zabawy. Wszystko po to, aby pokazać, że szkoła to nie tylko nauka, ale również integracja oraz niezapomniane chwile w gronie fajnych nauczycieli i sympatycznych kolegów.

Fot. Milena Waldowska