Dzień Dobra z kościańskim Caritas [ZDJĘCIA]

Parafialny Zespół Caritas działający przy kościańskiej farze włączył się w zorganizowanie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego "Dnia Dobra", które przeprowadzane jest w wielu miejscach całego kraju. Kościańskie wydarzenie zostało przeprowadzone z dużym rozmachem.

Dzień Dobra z kościańskim Caritas

Parafialny Zespół Caritas przy kościańskiej farze powstał zaledwie przed rokiem, ale działa w nim już w tej chwili 25 osób, a także zaangażowanych jest kilkudziesięciu wolontariuszy. Zespół powstał w miejsce Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo prowadzonego przez siostry szarytki. Po wyprowadzce zakonnic z Kościana powstała luka jeśli chodzi o parafialną instytucję charytatywną, która została wypełniona właśnie przez Caritas.

Kościański „Dzień Dobra” rozpoczął się już w sobotę wieczorem w kościele farnym od konferencji zatytułowanej „Jak doświadczyć Bożego miłosierdzia w codzienności?” połączonej z koncertem Zespołu Farnego. Z kolei w niedzielne południe w sali KOK-u zorganizowano poczęstunek w formie powtórzenia śniadania wielkanocnego dla podopiecznych kościańskiego Caritasu, a przygotowany przez kościańskie restauracje.

Ponadto odbyły się wydarzenia sportowe, w tym rajd rowerowy przygotowany przez Klub Wujka Karola oraz biegi przełajowe (zobacz: Kościańskie Biegi Przełajowe w Parku Miejskim [ZDJĘCIA]).

Od godz. 13.00 zaczął się natomiast piknik otwarty przy Kościańskim Ośrodku Kultury, a czekała tutaj cała moc atrakcji. Były to przede wszystkim liczne stoiska, w tym kiermasz rękodzieła, na którym znalazły się prace podopiecznych działających w powiecie DPS-ów i ośrodków wsparcia. Ponadto odwiedzić można było stoiska Wodociągów Kościańskich, SELEKT-u, TOZ-u Kościan, strażaków OSP Kościan czy Miejskiej Biblioteki Publicznej przeprowadzającej wymianę książek. Swoje stoisko miało także Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko, które przygotowało m.in. spotkanie z bajką dla dzieci. Była też loteria z licznymi nagrodami oraz stoisko gastronomiczne z chlebem ze smalcem oraz kawą i herbatą wraz z ciastem, które piekły panie z Róży Różańcowej. Dochód ze sprzedaży ze wszystkich stoisk zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszeń. Ponadto pieniądze z loterii oraz sprzedawanych losów zasilą główny cel akcji, czyli pomoc dla uchodźców zamieszkujących ośrodki Caritasu.

Sporo działo się również na scenie, gdzie występowały m.in. zespoły działające przy Kościańskim Ośrodku Kultury, a także przy szkołach i innych ośrodkach.

– Choć jesteśmy młodym Zespołem bez doświadczenia w organizowaniu imprez, postanowiliśmy, że podejmiemy się tego trudu przy dużym wsparciu KOK-u i Urzędu Miejskiego. Zaczęliśmy od małych kroczków, zwracając się o wsparcie do różnych firm i instytucji. Każdy chętnie od razu przystawał na propozycję, nikt nam nie odmawiał. Stąd zdarzenie przybrało dużą formę, a zamysł jest taki, by odbywało się ono cyklicznie – wyjaśnia Beata Kownacka, wiceprezes Parafialnego Zespołu Caritas przy kościańskiej farze.

Na zakończenie intensywnego popołudnia przeprowadzono drugą część konferencji dotyczącej Bożego Miłosierdzia, a następnie jeszcze kilka występów artystycznych.

Fot. Milena Waldowska