Dzięki S5 spadła liczba wypadków i kolizji na „starej piątce”

W ubiegłym roku na drogach powiatu kościańskiego doszło do 84 wypadków, w których zginęły cztery osoby, o dwie mniej niż 2019 roku. Dzięki S5 o prawie sto spadła liczba kolizji na „starej piątce”, na której było też mniej wypadków.

Kościan. Mniej kolizji na „starej piątce”

Nowa droga znacząco odciążyła „starą piątkę”, po której odbywa się obecnie głównie ruch lokalny. Znalazło to odbicie w statystykach. W ubiegłym roku liczba kolizji na „starej piątce” spadła ze 142 do 43, a wypadków z 15 do 7. W poprzednich latach do wielu niebezpiecznych zdarzeń na tej drodze dochodziło przy wjeździe z ul. Śmigielskiej za stacją paliw Orlen. Teraz, z uwagi na mniejszy ruch, jest tam dużo spokojniej.

Na przebiegającej w granicach powiatu kościańskiego drodze ekspresowej odnotowano w ubiegłym roku 7 wypadków. W cały powiecie było ich 84, w tym 4 ze skutkiem śmiertelnym. Liczba osób rannych w wypadkach zmalała ze 114 do 102.

W 2020 r. na drogach powiatu kościańskiego nastąpił wyraźny spadek kolizji drogowych, których odnotowano 562. Dla porównania, w roku 2019 było ich 745.

Zmniejszyła się też liczba wypadków (z 34 w 2019 r. do 22 w 2020 r.) i kolizji (z 339 do 248) na terenie Kościana. Otwarcie tunelu pod linią kolejową na ul. Młyńskiej odciążyło centrum miasta i umożliwiło rozproszenie ruchu na większą ilość ulic.

Wpływ na mniejszą ilość wypadków i kolizji miał też stan epidemii, który wiosną ubiegłego znacznie ograniczył ruch na drogach. Nie wszędzie przyczyniło się to do spadku niebezpiecznych zdarzeń drogowych. W porównaniu z 2019 r. liczba wypadków na terenie miasta i gminy Śmigiel wrosła z 17 do 28.