Dyżur dla poszukujących pracy za granicą

Powiatowy Urząd Pracy i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie zapraszają na dyżur informacyjny dla osób zainteresowanych pracą sezonową w krajach Unii Europejskiej.

Spotkanie jest elementem kampanii informacyjnej Europejskiej Sieci Służb Zatrudnienia EURES dotyczącej pracy sezonowej w UE. Ma ona na celu podniesienie świadomości wśród osób poszukujących pracy i pracodawców na temat ich praw, obowiązków i możliwości.

Każdego roku do 850 tys. obywateli Unii podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw, ale biorąc pod uwagę tymczasowy charakter ich pracy, są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy. Dodatkowo pandemia COVID-19 pogorszyła warunki pracowników sezonowych i naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia.

Warto, by mieszkańcy powiatu kościańskiego, którzy są zainteresowani tego rodzaju zarobkiem, skorzystali z okazji i wybrali się na spotkanie. Będzie można uzyskać pomocne informacje.

Podczas spotkania z doradcą uczestnicy spotkania poznają:
– sposoby poszukiwania bezpiecznej pracy sezonowej w państwach członkowskich UE,
– przepisy zabezpieczenia społecznego na obszarze UE,
– źródła ofert pracy oraz przydatne informacje z zakresu warunków życia i pracy w państwach UE,
– oferty pracy zagranicznych pracodawców dostępne w Centralnej Bazie Ofert Pracy
– zasady współpracy z agencjami zatrudnienia w kraju i za granicą.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 27 października w godzinach 9.00 – 12.00 w siedzibie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie ul. Dworcowa 1, (budynek dworca PKP, I piętro).