Dudziarze w Starym Gołębinie

Drugi dzień 50. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy odbył się w Starym Gołębinie, co było nawiązaniem do historii turnieju.

Wydarzenie rozpoczęło się od tradycyjnego ogrania pomnika skrzypka i dudziarza, po którym odbyła się msza św. w miejscowym kościele w intencji braci dudziarskiej.

Następnie przeprowadzono przesłuchania konkursowe w kategoriach: kapela tradycyjna, sierszeńki stary-młody oraz program dowolny. A w konkursie wzięli udział następujący wykonawcy: Marcin Zarnecki z Nowego Targu – dudy i fujary pasterskie, Kapela Dudziarska „Koźlary”, Dom Kultury w Stęszewie, Kapela Dudziarska Kuźni Tradycji WBPiCAK z Poznania, Kapela „Swojacy” z Moszczanki, Kapela Koźlarska PSM Zbąszyń, Kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego, Kapela Dudziarska ,,Sokoły” z Kościana, Kapela Dudziarska Regionalnego Zespołu Chojnioki z Chojna, Kapela CK Zamek z Poznania, Kapela Dudziarska SZOK Szamotuły. Turniej zakończył koncert słowackiej kapeli „Gajdošski trogári”.

Słoneczna pogoda służyła imprezie, tym bardziej, że poza występami funkcjonowały również stoiska. Jubileuszowy turniej przeszedł do historii, teraz czekamy na kolejne.

Fot. Bogdan Ludowicz