Dudziarski weekend

Jak co roku w przedostatnią sobotę i niedzielę września w Starym Gołębinie, Czempiniu i w Kościanie królowała dudziarska muzyka. W 46. turnieju udział wzięło 15 dudziarskich kapel.

dudziarzeTym razem w Kościanie wydarzenie odbyło się w całości w Kościańskim Ośrodku Kultury, a nie – jak w poprzednich latach – także na Rynku. W niedzielę poszczególne prezentacje kapel zaplanowano na scenie za
KOK-iem, ale pogoda pokrzyżowała plany i  koncert przeniesiono do sali widowiskowej.

Turniej rozpoczął się w sobotnie popołudnie od konkursowej rywalizacji. W tej części programu nie było publiczności, natomiast słuchaczami byli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się burmistrz Kościana Michał Jurga, burmistrz Czempinia Konrad Malicki, wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła, wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal oraz poseł Wojciech Ziemniak. Jury w składzie: Bogusław Linette, Kazimierz Budzik oraz Janusz Jaskulski po wysłuchaniu wszystkich prezentacji za najlepsze uznało: w kategorii tradycyjnej ex aequo (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane) Kapelę Dudziarską z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Młodzieżową Kapelę Dudziarską ze Starego Gołębina działającą przy CK Czempiń, w kategorii indywidualnej – sierszeńki Kamila Knobela z Kapeli Kukaweczki spod Babimostu. Ponadto po prezentacjach Stary – Młody, do dudziarskiej braci przyjęto 14 osób.

Po części konkursowej przyszedł czas na świętowanie 15-lecia Kapeli Dudziarskiej Sokoły działającej przy Kościańskim Ośrodku Kultury. Jubilaci zagrali koncert, po którym otrzymali kwiaty, dyplomy i upominki. Koleżanki i koledzy z innych kapel odśpiewali im chóralnie „Sto lat”. Dudziarska biesiada trwała tego wieczoru do późnych godzin.

Drugi dzień turnieju rozpoczął się tradycyjnie w Starym Gołębinie, gdzie muzycy ograli pomnik skrzypka i dudziarza, a następnie uczestniczyli we mszy w miejscowym kościele. Następnie dudziarska brać, po kilku latach przerwy, zagrała koncert na czempińskim Rynku. Stamtąd uczestnicy turnieju wrócili do Kościana.
Tym razem przy udziale publiczności kapele zaprezentowały program dowolny, na który składały się rozbudowane utwory muzyczne, ludowy śpiew i taniec. W tym konkursie nie mogły zagrać kapele z Kościana i Starego Gołębina. Nagrodę publiczności otrzymały kapele Manugi z Bukówca Górnego i Koźlary z Domu Kultury w Stęszewie. Jubileuszowy koncert zagrały też Sokoły. Na koniec zaprezentował się gość festiwalu – Kapela Gajdoszy Podpolanie ze Słowacji.