Droga w Nowych Oborzyskach dopiero po otwarciu przejazdu kolejowego

Mieszkańców Nowych i Starych Oborzysk oraz Betkowa zaniepokoiła informacja o planowanym remoncie drogi gminnej Pianowo-Nowe Oborzyska. Obawiają się braku możliwości dojazdu do Kościana w związku z zamkniętym przejazdem kolejowym w Starych Oborzyskach.

Informację o planowanej przebudowie drogi na odcinku około 80 m od przydrożnego krzyża do przejazdu kolejowego Urząd Gminy ogłosił na początku bieżącego tygodnia. Ten odcinek drogi wygląda rzeczywiście źle, a w przypadku mijania jadącego z naprzeciwka szerszego pojazdu trzeba zjechać na dziurawe i wykolejone pobocze.

Mieszkańców jednak zaniepokoiły plany remontowe gminy w związku z trwającymi pracami na przejeździe kolejowym w Starych Oborzyskach. Zgodnie z zapowiedziami przejazd ma być nieczynny do końca sierpnia. Jeżeli przed udostępnieniem dla kierowców tego odcinka rozpoczęłyby się prace drogowe w Nowych Oborzyskach, oznaczałoby to brak możliwości dojazdu do Pianowa i dalej Kościana. Mieszkańcy musieliby nadrabiać sporo kilometrów, by dostać się do miasta. Ponadto na remont czeka jeszcze przejazd kolejowy w Nowych Oborzyskach.

Gmina uspokaja jednak, że prace nie rozpoczną się przed końcem sierpnia. – Planowany przez nas odcinek do remontu nie jest duży, zaczniemy go zatem dopiero wówczas, kiedy firma Torpol przystąpi do prac na przejeździe kolejowym w Nowych Oborzyskachwyjaśnia Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan. Wprawdzie nie wiemy jak długo potrwa jeszcze remont przejazdu w Starych Oborzyskach, ale na pewno nie będzie takiej sytuacji, że oba przejazdy będą jednocześnie zamknięte.

A co obejmie zakres prac w ramach przebudowy drogi? Położona zostanie nowa nawierzchnia bitumiczna o szerokości jezdni 6 m z poboczami o szerokości 0,75 m. Położony zostanie również chodnik o szerokości 2 m po prawej stronie. Po lewej stronie nastąpi odwodnienie drogi do istniejącego rowu, który zostanie wyczyszczony i wyprofilowany. Z kolei odwodnienie z terenu PKP będzie włączone rurami PCV do nowo projektowanych studni, podłączonych następnie do istniejącego przepustu. Przebudowane zostanie również przyłącze wodociągowe wraz z montażem studni wodomierzowej.

Prace przeprowadzi Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych „ECOBUD” Jerzy Marciniak z Czempinia za kwotę 288 tys. zł.

Fot. Maciej Sibilak