Dotacje na remonty kamienic

Kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania na prace konserwatorskie zabytkowych budynków w Kościanie mogą otrzymać ich właściciele i użytkownicy.

dom_nadobrzańska
Wyremontowany dom przy ul. Nadobrzańskiej prezentuje się okazale.

By otrzymać dotację trzeba spełnić dwa warunki: po pierwsze obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków, po drugie należy złożyć wniosek poparty odpowiednią dokumentacją do Urzędu Miasta. Wniosek można pobrać ze strony internetowej urzędu.

Trzeba się pospieszyć, gdyż zgłoszenia są przyjmowane do 31 sierpnia. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu inwestycje zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu, który będzie uchwalany jesienią.

W tym roku przy wsparciu dotacji miejskiej wynoszącej łącznie około 40 tys. zł przeprowadzono dwa remonty zabytkowych obiektów. To modernizacja elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Nadobrzańskiej 6 oraz remont wiatraka koźlaka mieszczącego galerię malarstwa i rzeźby przy Skwerze Krimpen.

– Z chęcią będziemy udzielać dotacji mieszkańcom, którzy podejmą się prac konserwatorskich – deklaruje burmistrz Michał Jurga. – Skorzystają na tym nie tylko użytkownicy budynków, ale również wszyscy mieszkańcy, bo elewacje zyskają nowy wygląd, co przyczyni się do poprawy estetyki w mieście.

Dodajmy, że przez wiele lat składane wnioski dotyczyły przede wszystkim obiektów sakralnych, teraz szanse na dofinansowanie mają również prywatni właściciele.