Doradca kredytowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Kupno wymarzonego domu lub mieszkania wiąże się często z koniecznością wsparcia się kredytem hipotecznym lub pożyczką. To poważna decyzja, która powoduje konsekwencje na wiele kolejnych lat. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Proces uzyskania kredytu hipotecznego jest czasochłonny i wymaga załatwienia wielu formalności. Oferty banków i innych instytucji finansowych często znacznie się od siebie różnią. Czeka nas wiele wizyt w bankach i rozmów z ich przedstawicielami. To spore wyzwanie, szczególnie dla osób zapracowanych lub niemających zbyt dużej wiedzy w zakresie finansów i bankowości. Pracownicy banku często posługują się niezrozumiałym dla nas słownictwem lub nie mają wystarczającej ilości czasu, aby wytłumaczyć nam wszystkie zawiłości umowy kredytowej.

Doradca kredytowy jest osobą, która może pomóc nam przejść przez cały proces załatwiania kredytu i wyręczyć nas z wielu formalności. Przede wszystkim doradca posiada wiedzę o aktualnej ofercie wielu różnych banków. Dzięki temu na jednym spotkaniu może przedstawić nam wiele opcji oraz w prosty sposób wyjaśnić wszystkie zalety i korzyści wybrania konkretnej oferty. Ułatwia nam także porównanie różnych ofert w celu wybrania najkorzystniejszej. Doradca kredytowy powinien mieć wiedzę o najnowszych propozycjach banków oraz możliwościach dostosowywania ich do potrzeb klientów.

Jak przygotować się do rozmowy z doradcą?

Zwykle podjęcie decyzji o kupnie mieszkania i konieczności uzyskania kredytu na sfinalizowanie transakcji wiąże się z wieloma stresami. Trudno się temu dziwić, ponieważ każdy pragnie wybrać najkorzystniejszą ofertę, co nie jest łatwe. Doradca kredytowy może w znacznym stopniu ułatwić nam przebrnięcie przez wszelkie formalności związane z kredytem. Jego rola nie polega jedynie na przedstawieniu ofert instytucji finansowych. Doradca pomaga także w przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, wywiązaniu się z wszelkich formalności oraz uzyskaniu od banku korzystnej, dopasowanej do naszej sytuacji finansowej oferty.

Już do pierwszego spotkania z doradcą kredytowym warto się przygotować. Aby współpraca z doradcą przebiegała sprawnie i szybko, konieczne będzie przygotowanie dokumentów dotyczących formy zatrudnienia, wysokości naszych zarobków, stanu majątku. Doradca musi zapoznać się z naszą sytuacją rodzinną i finansową. Być może konieczne będzie przedstawienie dokumentu PIT za ostatni rok. Potrzebne będą także informacje dotyczące nieruchomości, którą zamierzamy nabyć, w tym informacje o deweloperze lub stanie nieruchomości z rynku wtórnego.

Ile kosztują usługi doradcy kredytowego?

Wiele osób obawia się, że za usługi doradcy kredytowego trzeba będzie dodatkowo zapłacić, co zwiększy koszty zakupu nieruchomości. Nie trzeba się tego obawiać, ponieważ zwykle doradztwo kredytowe to usługa bezpłatna. Doradca otrzymuje wynagrodzenie  w formie prowizji od banku, z którym jego klienci podpiszą umowę kredytową. W związku z tym korzystanie z pomocy doradcy nie wiąże się dla nas z żadnymi kosztami.