Dni Olimpijczyka w Racocie

Racot był gospodarzem Centralnych Uroczystości „Dni Olimpijczyka”. Podniosła gala odbyła się w piątek 17 kwietnia w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie, a następnego dnia na miejscowym hipodromie przeprowadzono Wiosenne Biegi Przełajowe.

Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego już po raz drugi przyznało Klubowi Olimpijczyka „Jantar” oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków organizację tej uroczystości. Pierwsza miała miejsce w 1992 r. To znacząca data dla „Jantara”, gdyż od tego momentu rozpoczęły się wyjazdy klubu na imprezy sportowe najwyższej rangi. W latach 1992-2012 klub odbył łącznie 50 wyjazdów zagranicznych na mistrzostwa świata i Europy, w tym 10 na igrzyska olimpijskie.

Do Racotu zjechało wielu znamienitych gości. Dużą reprezentację stanowili oczywiście sportowcy, w tym złoci medaliści olimpijscy (pływaczka Otylia Jędrzejczak, strzelczyni Renata Mauer-Różańska, florecista Jerzy Kaczmarek, wioślarze Tomasz Kucharski i Michał Jeliński), a także srebrni i brązowi medaliści, paraolimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy. Nie mogło zabraknąć również działaczy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, reprezentantów Klubów Olimpijczyka z całej Polski, parlamentarzystów, władz samorządowych województwa wielkopolskiego, a także wszystkich samorządów Ziemi Kościańskiej.

Program uroczystości był bogaty, a rozpoczął się od wciągnięcia flag na maszt i zapalenia znicza olimpijskiego, czego dokonał łyżwiarz szybki Jan Szymański. Przemówienia gości przeplatane były recytacjami uczniów racockiego gimnazjum, wręczono również medale i wyróżnienia. W części sportowo-artystycznej swoje umiejętności prezentowały dzieci i młodzież z lokalnych klubów sportowych.
Po uroczystości zaproszeni goście udali się na biesiadę olimpijską zorganizowaną w pałacu w Racocie, a następnego dnia dzieci i młodzież  z całej Wielkopolski wzięły udział w Wiosennych Biegach Przełajowych. Pomimo niskiej temperatury wśród biegaczy czuć było sportowego ducha.

Foto: M. Waldowska