Co na Dni Kościana?

Gwiazdami XXIX Dni Kościana będą Shazza, Izabela Trojanowska i Rafał Brzozowski. Organizatorzy starali się dobrać artystów, którzy trafią do różnych grup odbiorców.

Sądzę, że od kilku lat daje się zauważyć czytelny i przejrzysty trop naszego myślenia – podkreśla Janusz Dodot, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury. – Staramy się, aby ten program był dla wielu i każdy znalazł w nim coś dla siebie. Oczywiście nigdy nie zadowolimy wszystkich, ale chcemy trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

Tegoroczne święto miasta zaplanowano na pierwszy weekend czerwca. Obchody w piątek 5 czerwca rozpocznie tradycyjnie już Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kościana. Po południu na scenie plenerowej za KOK wystąpią młodzieżowe kościańskie zespoły muzyczne. Obecnie trwają rozmowy z młodymi wykonawcami, którzy chcieliby zaprezentować się lokalnej publiczności.

W sobotę program artystyczny przeniesie się na Rynek, na dużą scenę. Dyrektor KOK-u przyznaje, że rozgrywanie głównych imprez w centrum miasta może być nieco uciążliwe dla mieszkańców tego obszaru, dlatego występy nie są planowane do bardzo późnych godzin wieczornych. – Rozważamy rozłożenie imprez w różne części miasta, duże koncerty mogłyby się odbywać na stadionie miejskim – uważa Janusz Dodot. – Konieczne byłoby jednak wówczas przykrycie murawy gumowymi płytami, a to wiąże się z dużymi kosztami.

Póki co więc poza sceną przy KOK pozostaje Rynek. I tak jako pierwsi w sobotę zaprezentują się tu dzieci i młodzież uczęszczające do kościańskich szkół i przedszkoli. Od kilka lat to stały element programu, który jest bardzo ważny dla młodych wykonawców i pieczołowicie się do niego przygotowują. Na Dniach Kościana nie może też zabraknąć programu kabaretowego. Tym razem będzie to Kabaret Kopydłów, który zaprosi widzów na „Spotkanie z Balladą”. Następnie na scenie stanie ośmioosobowa grupa pochodząca z Nowego Tomyśla – „Modesta Pastiche”. Zespół dał się poznać szerszej publiczności dzięki licznym występom w programie telewizyjnym „Jaka to melodia”.
Na finał sobotniego programu artystycznego zaplanowano występ gwiazdy disco polo, czyli Shazzy.
Zdecydowaliśmy się na tę piosenkarkę, gdyż jest ona niewątpliwie ikoną swojego gatunku – wyjaśnia Janusz Dodot. – Poza tym da się dostrzec odrodzenie tej muzyki, choćby poprzez dobrze recenzowany film grany obecnie w kinach „Disco polo”.

Niedziela również rozpocznie się od występów lokalnych artystów. A będzie on na pewno barwny i głośny, gdyż we wspólnym koncercie zaprezentują się kościańskie orkiestry dęte TON i OSP wraz z chórem męskim Arion. Następnie na scenie pojawi się artystka, która ma połączyć pokolenia, czyli Izabela Trojanowska. Wieczorem wystąpi natomiast przedstawiciel młodego pokolenia – Rafał Brzozowski. To już też tradycja, że na Dni Kościana zapraszany jest młody, wyróżniający się w danym okresie wykonawca. Rafał Brzozowski zbiera ostatnio pochlebne opinie wśród ekspertów z branży, stąd w tym roku wybór padł właśnie na niego.

Cały czas podkreślam, że podczas każdej edycji Dni Miasta staramy się przygotować urozmaicony program, ale w ramach naszych możliwości finansowych. Pojawiają się czasem sugestie, by zaprosić gwiazdy pierwszego formatu, ale nie możemy przecież przeznaczyć całego naszego budżetu na trzy dni w roku, a później nie mieć już nic ciekawego do zaproponowania – podkreśla dyrektor KOK-u.

Poza występami artystycznymi jak zawsze będzie też szereg imprez towarzyszących, głównie sportowych, w tym m.in. w niedzielę przed południem na Rynku odbędą się kościańskie zmagania w trójboju siłowym. Nie zabraknie też zainaugurowanej w ubiegłym roku akcji „Aktywny Kościan za pół ceny”, podczas której z 50 proc. zniżką będzie można skorzystać z atrakcji kościańskiego basenu, Wieży Ciśnień oraz wypożyczalni kajaków. Do akcji będą również zaproszeni lokalni przedsiębiorcy, którzy mają oferować swoje wyroby w atrakcyjnych cenach.