Dni Kościana 2022. Koncerty i food trucki. Kto wystąpi?

Główną gwiazdą tegorocznego święta miasta będzie znany ukraiński zespół folk rockowy Haydamaky. Wystąpią też artyści związani z Kościanem, w tym Julia Stolpe i grupy Ogień oaz Sunday Morning. Na scenie zobaczymy też Andrzeja Cierniewskiego i Kasię Czarnecką.

Dni Kościana 2022

Tegoroczne święto miasta odbędzie się w dniach 3-5 czerwca. Dni Kościana zmieniają nieco formułę, a właściwie nawiązują do tego, co było w zeszłym roku, wówczas jeszcze w czasie obostrzeń związanych z pandemią. Impreza będzie nosić nazwę „Święto miasta. Rozrywka ze smakiem. Maraton Kulturalny”. Oznacza to zatem miejską zabawę z food truckami i lunaparkiem oraz występami artystycznymi na Placu Wolności, a także z wieczornymi koncertami na scenie za KOK-iem.

Święto miasta rozpocznie uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kościana, która odbędzie się w KOK-u w piątek, 3 czerwca w południe. Tego dnia po południu na Placu Wolności wystąpią orkiestry dęte i dudziarze, a wieczorem na scenie zobaczymy zespół Sunday Morning z Darią Kaczór-Boś, a następnie Andrzeja Cierniewskiego. Wieczór zakończy zabawa z lubianym kościańskim zespołem Hot Way.

Sobota rozpocznie się od animacji dla dzieci na Placu Wolności. Następnie na scenie plenerowej KOK-u wystąpią lokalne zespoły wokalne, a wieczorem zaśpiewa Julia Stolpe waz ze swoim zespołem Pinokio Brothers. Gwiazdą wieczoru będzie ukraiński zespół Haydamaky. Przy okazji Fundacja Feniks będzie prowadziła zbiórkę na środki opatrunkowe dla rannych na Ukrainie.

W niedzielę swoje popisy artystyczne dadzą dzieci z kościańskich szkół i różnych grup. O godz. 20.00 wystąpi nasz rodzimy zespół Ogień, a na finał Kasia Czarnecka z perkusistą Mariuszem Bobkowskim i pochodzącym z Kościana klawiszowcem Dawidem Szmatułą zaśpiewa covery Maanamu.


– Rekomenduję, szczerze polecam i serdecznie zapraszam – mówi dyrektor KOK, Dariusz Łukaszewski.Po pierwsze dlatego, że  aż dwa kościańskie zespoły właśnie u nas będą promowały swoje nowe, świeżo nagrane płyty. I tak, pierwszego dnia, w piątek 3 czerwca blok koncertowy na scenie plenerowej KOK otworzy występ grupy Sunday Morning z nowym autorskim  materiałem: teksty naszej Darii Kaczór-Boś, muzyka Przemka Maćkowiaka. Drugim zespołem będzie Ogień, który wystąpi na koniec sceny muzycznej Święta Miasta, w niedzielę 5 czerwca, niejako zamykając maraton kulturalny „Rozrywka ze smakiem”. Muzycy będą promowali na naszej scenie album „Uwierz w to”. Trzecim powodem, dla którego warto, a nawet po prostu wypada i trzeba przyjść na koncerty grane na scenie plenerowej KOK jest Julia Stolpe.

Jak przekonuje dyrektor, warto jest pokazywać artystów związanych z Kościanem, którzy są na fali wznoszącej i mają coś ciekawego i nowego do zaprezentowania. Wielkie gwiazdy, które znamy z telewizji i masowych koncertów nie pokażą natomiast już niczego nowego, a będą powielać to, co wszyscy dobrze znamy. Będzie więc ambitnie, ale z drugiej strony nie zabraknie także lżejszej rozrywki. Swoje miejsce będą miały też kościańskie orkiestry i dudziarze, a także dzieci i młodzież. Dodajmy, że występy kościańskich artystów zostaną dofinansowane z Urzędu Marszałkowskiego w ramach kontynuacji projektu rozbudowy Kościańskiego Ośrodka Kultury.