Zamknij

Dlaczego energia elektryczna jest tak droga?! Jak można trochę oszczędzić?

02:02, 04.04.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 02:02, 04.04.2022
Skomentuj

Na cenę prądu ma wpływ też nie sam koszt jej wyprodukowania, a liczne opłaty i podatki nakładane przez państwo i dystrybutorów.

Co składa się na cenę prądu

To, ile kosztuje 1 kWh prądu, jest zdeterminowane przez konkretnego dostawcę, który zaopatruje nas w energię. Sam zakup energii w elektrowni, to około trzydziestu procent ceny, którą płacimy dostawcy. Piętnaście procent, to koszty przesyłowe - opłata za korzystanie z infrastruktury transportującej prąd po kraju, a czasami nawet zza jego granic. Do ceny należy doliczyć także akcyzę, podatek VAT i inne podatki lokalne. Sprzedawca energii musi też coś zarobić i na tym nie stracić - koszty własne i marża dystrybutora, to około jedna piąta ceny jednej kilowatogodziny.

Wybór odpowiedniej taryfy

Zależnie od potrzeb i zużycia energii elektrycznej, konieczne jest zdecydowanie się na odpowiednią taryfę, aby móc płacić za prąd tak mało, jak to tylko możliwe. W kraju ciągle najpopularniejszą taryfą prądową, jest ta skrywająca się pod kodem G-11. Gwarantuje ona stałą cenę za prąd przez całą dobę. Polecana jest dla gospodarstw z dużą ilością domowników, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest stałe przez całą dobę, za sprawą różnych aktywności, np. nocna praca przy komputerze. Aktywności związane ze zużyciem energii można prowadzić o każdej porze, bez wyrzutów sumienia, że koszty są większe niż choćby te parę godzin wcześniej.

Opcją na jaką można się zdecydować, jest też taryfa G-12. G-12 to niższe ceny prądu w nocy, a wyższe w dzień. Rozwiązanie to, może wydawać się nieco dziwne, ale po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, że ma ono swoje podstawy. Nie brak osób, które większość dnia spędzają poza domem - w pracy i na dojazdach do niej - a na chwilę odpoczynku i rozrywki mogą pozwolić sobie tylko w godzinach nocnych. Rozwiązanie to pozwala także zaoszczędzić na rachunku za oświetlenie - to dość jasne, że ze światła korzystamy, gdy jest ciemno, a więc w nocy właśnie. Taryfa ta, to dobre rozwiązanie dla singli i młodych par, gdzie oboje spędzają dużo czasu poza domem.

Pewną wariacją na temat G-12, jest taryfa G-12w, zwana weekendową. Oprócz niższych stawek za prąd w nocy, użytkownik otrzymuje również niższe ceny w czasie trwania weekendu. Najczęściej obowiązuje ona od godziny 22.00 w piątek do poniedziałku o godzinie 6.00. To dobra opcja dla osób prowadzących życie towarzyskie w weekendy lub takich, które w dni wolne od pracy oddają się np. majsterkowaniu, czy też wykonują pranie odzieży z całego tygodnia lub inne prace porządkowe.

Alternatywne źródła energii

Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem na obniżenie kosztów energii, jest zdecydowanie się na skorzystanie z alternatywnych jej źródeł. Rozważyć możemy choćby montaż paneli fotowoltaicznych lub małego wiatraka, który pozwoli na obniżenie rachunku za prąd.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%