Daniel Bosy wicemistrzem świata

25-letni zawodnik LKS Sana Kościan zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie „Sprawni Razem”, które miały miejsce 13 kwietnia w Ostrzeszowie.

Daniel został nie tylko wicemistrzem świata, ale swoim startem ustanowił również własny rekord życiowy. Na metę dobiegł z wynikiem 01:16:58. – Kiedy zobaczyłem, że pobiłem własny rekord, popłakałem się ze wzruszenia – mówi rozentuzjazmowany chłopak. – A łatwo wcale nie było, bo trasa składała się z wielu górek i była nierówna.
O mieszkającym w Poninie niepełnosprawnym intelektualnie Danielu Bosym pisaliśmy szeroko w poprzednim wydaniu „Kościaniaka”. Chłopak już od siedmiu lat trenuje bieganie wyczynowe pod czujnym okiem Romana Talikadze z klubu Sana Kościan i osiąga duże sukcesy.
Kwietniowy półmaraton był jedną z konkurencji w ramach Crossu Ostrzeszowskiego, który w tym roku odbywał się już po raz 50. W Mistrzostwach Świata pod egidą INAS (The International Federation for Para-athletes with an intellectual disability) startowało 12 zawodników z 6 krajów, w tym z RPA, Turcji, Portugalii, Francji, Czech i Polski. Jak mówi Roman Talikadze, szczególnie mocni byli Portugalczycy i to właśnie jeden z nich, został zwycięzcą w tej konkurencji. – Pierwszy kilometr był bardzo szybki i musiałem nieco przystopować Daniela, bo gdyby kontynuował bieg w takim tempie, na 12-13 km mógłby znacznie opaść z sił – relacjonuje trener. – Portugalczyk cały czas prowadził, ale Daniel próbował się go trzymać. Pilnowaliśmy drugiej pozycji, bo tuż za Danielem biegło dwóch kolejnych zawodników z Portugalii. W pewnym momencie jeden z nich osłabł, ale ten drugi trzymał tempo. Na ostatnim okrążeniu Daniel przyspieszył i już nic nie mogło zagrozić jego drugiej pozycji.
Daniel i trener zgodnie przyznają, że składająca się z kilku wzniesień trasa nie była łatwa. Startu nie ułatwiał także silny tego dnia wiatr. Pomimo tych niesprzyjających warunków zawodnikowi z kościańskiego klubu udało się ustanowić rekord życiowy, co świadczy o jego wysokiej formie. Poza wicemistrzostwem świata Daniel zdobył również 3 miejsce w kategorii wiekowej do 29 lat spośród wszystkich zawodników startujących w półmaratonie (w tym pełnosprawnych), a także 9 miejsce w klasyfikacji ogólnej.
Jedyny zgrzyt podczas zawodów dotyczył strojów polskich zawodników. – Szkoda, że działacze Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”, który powołuje kadrę Polski, nie potrafili zabezpieczyć naszym zawodnikom strojów narodowych i musieli oni startować w klubowych koszulkach, zresztą jako jedyna reprezentacja narodowa – mówi nie kryjąc żalu Roman Talikadze. – Podczas dekoracji poratowałem Daniela oficjalnym dresem reprezentacji, który otrzymałem w 2004 r., kiedy byłem opiekunem reprezentacji Polski w biegach górskich.
Teraz, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, Daniel będzie biegał z pełnosprawnymi zawodnikami przygotowując się w ten sposób do Mistrzostw Europy w Holandii „Sprawni Razem”, gdzie będzie startował na 5 i 10 km. W dalszej perspektywie są starty na 1500 m, czyli na dystansie, jaki jest rozgrywany na paraolimpiadzie, o której marzy Daniel.