Część bibliotek w powiecie otwiera się

Od czwartku, 14 maja wznawia swoją działalność dla czytelników Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie wraz z filiami. Z kolei od 11 maja czynna jest biblioteka w Czempiniu. Pozostałe książnice na razie pozostają zamknięte.

Na temat przygotowań związanych z otwarciem biblioteki w Kościanie pisaliśmy w artykule: Kościańska biblioteka szykuje się na otwarcie.

Po otwarciu kościańskiej biblioteki  możliwe będzie tylko wypożyczanie i zwrot materiałów bibliotecznych, ograniczony będzie natomiast wolny dostęp do księgozbioru i innych przestrzeni. Obwiązuje telefoniczna rezerwacja wizyty w bibliotece na konkretną godzinę, pod następującymi numerami telefonów:
MBP w Kościanie, ul Wrocławska 28b  – 65 512 00 40,
Filia  nr 1, os. Piastowskie – 65 512 02 13,
Filia nr 2, os. Jagiellońskie – 65 512 38 66.

Osoby korzystające z wypożyczalnie muszą stosować się do następujących zasad: w wypożyczalni może przebywać tylko jeden czytelnik, odwiedzających bibliotekę zobowiązuje się do przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych, czytelnie do czasu zmniejszenia się liczby zakażeń  pozostaną zamknięte. Co istotne, oddane książki zostaną zdjęte z konta czytelnika po odbyciu 7 dniowej kwarantanny.

Nowe regulacje na czas epidemii wprowadziła również Biblioteka Publiczna w Czempiniu. I tak w bibliotece jednorazowo przebywać może dwóch użytkowników, którzy są zobligowani do osłaniania nosa i ust oraz używania rękawiczek jednorazowych.  Księgozbiór biblioteki jest udostępniany wyłącznie w trybie wypożyczeń na zewnątrz. Czytelnia pozostaje zamknięta.

Książki wypożyczane są na czas jednego miesiąca, jednorazowo czytelnik może wypożyczyć  maksymalnie 5 książek. Te zasady obowiązują czytelników mających konto w bibliotece, a placówka nie prowadzi obecnie zapisów nowych czytelników. Ponadto obowiązują nowe godziny otwarcie placówki, które można sprawdzić na stronie Biblioteki.

Nadal nieczynne pozostają natomiast Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu wraz z filiami oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń i jej filie. Na razie nie jest znany termin ich otwarcia.