Czempiń. Zielony Rynek w wiosennej odsłonie [ZDJĘCIA]

Zakończyła się rewitalizacja z Zielonego Rynku w Czempiniu. Teraz to doskonałe miejsce relaksu dla mieszkańców w każdym wieku.

Prace nad metamorfozą tego zielonego miejsca trwały od lipca ubiegłego roku. Rozpoczęły się od uporządkowania zieleni, w tym wycinki drzew i krzewów. W ich miejscu pojawiły się nowe nasadzenia, w tym takie drzewa jak lipa srebrzysta, klon pospolity, klon polny, dąb czerwony, miłorząb japoński, ambrowiec amerykański, tulipanowiec amerykański, jabłoń ozdobna, kasztanowiec czerwony, magnolia Soulange’a, dąb szypułkowy. Dodatkowo teren wzbogacił się o sporą ilość bylin.

Istotnym elementem były także prace budowlane obejmujące alejki spacerowe, tężnię solankową, a także strefy aktywności ruchowej, w tym plac zabaw i siłownię zewnętrzną. Powstały także elementy małej architektury, oświetlenie, monitoring, droga i parking. Dopełnieniem całości jest zrewitalizowany staw z fontanną.

Cała inwestycja stanowi drugi z filarów projektu rewitalizacji miasta. Pierwszym jest natomiast Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” będący w trakcie realizacji. Wszystkie zadania w ramach tego projektu otrzymały unijne dofinansowanie w  łącznej wysokości 14 mln zł. Obejmują one również budowę placów zabaw przy ulicach: Kiełczewskiego, 10-lecia RKS-u, Kolejowej i Kuczmerowicza.

Fot. Maciej Sibilak