Czempiń. Tak powstaje „Tlenownia” [ZDJĘCIA]

Postępują prace przy budowie Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Ruiny ponad stuletniego budynku, w którym kiedyś działał zakład produkujący tlen, zmieniają się w nowoczesny obiekt ze szklaną windą. Jego otwarcie planowane jest w drugiej połowie tego roku.

Czempiń. Tlenownia w budowie

Budowa Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” to największa inwestycja w ramach trwającej w Czempiniu rewitalizacji miasta. Prace na terenie dawnej fabryki tlenu prowadzone są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.

W budynku głównym powstaje sala widowiskowa na 150 osób, sala spotkań i sale warsztatowe. Na jego terenie znajdą się też szatnie, garderoba, zaplecze sanitarne oraz pomieszczenia gospodarcze. Na ostatniej kondygnacji przewidziano miejsce na przeszkloną kafejkę z zapleczem.

W najbliższym czasie większość prac skupi się wewnątrz głównego budynku. Obejmą one m.in. przeszklenie kafejki oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonawca przystąpi też do robót związanych z położeniem nawierzchni ciągów komunikacyjnych, montażem oświetlenia i wykonaniem wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej.

Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 1400 m kw. wyposażony zostanie w przeszkloną windę i instalacje fotowoltaiczną. Swoją siedzibę będzie tam miało Centrum Kultury Czempiń, Biblioteka Publiczna z czytelnią, a także Izba Muzealna. Pawilony o powierzchni 300 m kw. przeznaczone zostaną m.in. na siedziby organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnej oraz pracownie i warsztaty ceramiczne/plastyczne.

Już niebawem ma mapie Czempinia pojawi się charakterystyczny obiekt, który mam nadzieję, stanie się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta i całej gminymówił w rozmowie z nami Konrad Malicki, burmistrz Czempinia.Poprzez działalność Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej skupi on w sobie wszystkie nasze usługi kulturalne. Z nadzieją wyczekujemy momentu jego otwarcia, które nastąpi w drugim półroczu tego roku.

Fot. Maciej Sibilak i Urząd Gminy Czempiń