Czas na Półmaraton

Jubileuszowy, X Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego zbliża się wielkimi krokami. Będzie rekordowa frekwencja!

– Mija już 10 lat, odkąd pomysł organizacji tej imprezy wyszedł ze strony pana Romana. Zostało to wsparte przez starostwo powiatowe, a także przez pozostałe samorządy na terenie powiatu – mówił podczas konferencji prasowej zastępca starosty Edward Strzymiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

W pierwszej edycji półmaratonu udział wzięło około 300 osób, w ubiegłym roku 1400, a w tym ma być 1600. – Być może zgłosiłoby się jeszcze więcej zawodników, ale taki limit ustaliliśmy. Na więcej uczestników nie pozwalają nam nasze kościańskie ulice – wyjaśnia Roman Talikadze, dyrektor biegu.

Kościański półmaraton zaliczany jest do Wielkopolskiego Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonach pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jest ostatnią imprezą przeprowadzaną co roku w ramach tego cyklu. – Pogoda z reguły nam służy, a powietrze jest korzystniejsze dla zawodników niż latem. Mają czym oddychać i tym samym osiągają jedne z lepszych wyników w porównaniu z innymi półmaratonami – wyjaśnia Roman Talikadze.

Z okazji jubileuszu będą dodatkowe atrakcje. Na każdego uczestnika biegu, ale również na kibiców będzie czekać ogromny gar zupy gulaszowej na 4 tys. porcji. Potrawa zostanie przygotowana przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego. Ponadto wyróżnione zostaną osoby, które w półmaratonie będą startować po raz 10. Ma być 9 takich osób, w tym Wojciech Florkowski, syn imiennika biegu, na stałe mieszkający w Atlancie, gdzie również startuje w imprezach biegowych.

Podobnie jak w ubiegłych latach przewidywane są również imprezy towarzyszące, w tym organizowane w przeddzień półmaratonu Święto Biegania z Coccodrillo dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz zawody nordic walking. Z kolei w niedzielę poza biegiem głównym odbędzie się również liczący 6,2 km Bieg Coccodrillo.
W tym roku nasza redakcja dołączyła do patronów medialnych imprezy. Zapraszamy do wspólnego kibicowania już w niedzielę, 9 listopada.