Czas na kościańskie obserwatorium astronomiczne

Inaugurujące swoją działalność obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień zaprasza na comiesięczny cykl otwartych wykładów popularnonaukowych oraz cotygodniowe obserwacje nieba.

Znamy już plan działania kościańskiego obserwatorium astronomicznego oraz wybranego w konkursie opiekuna obiektu. Został nim Mateusz Maliczak, mieszkaniec Kościana, student V roku astronomii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. To osoba z bogatą wiedzą i dużym doświadczeniem w obserwacji nieba, a do tego prawdziwy pasjonat astronomii. Jego zadaniem będzie przybliżanie w ciekawy sposób zagadnień związanych z astronomią osobom odwiedzającym kościański obiekt.
W obserwatorium mają odbywać się comiesięczne, otwarte, i co istotne, nieodpłatne wykłady popularnonaukowe, prowadzone przez pracowników obserwatorium astronomicznego w Poznaniu. Pierwszy z nich zatytułowany „Władca pierścieni” odbędzie się już w przyszły piątek, 7 marca o godz. 18.00. Będzie on w całości poświęcony Saturnowi. Z kolei na kwiecień zaplanowano wykład pod tytułem „Instrukcja nieba”.
W przypadku sprzyjającej pogody, po każdej prelekcji słuchacze będą mieć możliwość obserwacji nieba.
Ze względu na ograniczoną powierzchnię, podczas jednego seansu w obserwatorium nie może przebywać więcej niż 20-30 osób. W trosce o komfort odwiedzających, zainteresowani będą proszeni o telefoniczne potwierdzenie obecności pod nr 500 014 582 i przybycie 15 minut przed rozpoczęciem wykładu.
Stałym elementem w działalności obserwatorium astronomicznego będą też cotygodniowe pokazy nieba, które zgodnie z marcowym grafikiem, odbywać się będą co środę, w godzinach od 19.00 do 22.00. W kolejnych miesiącach, z uwagi na coraz dłuższe dni, godziny pokazów zostaną przesunięte na późniejszą porę.
Na stronie internetowej obiektu (wieza.koscian.pl) będą zamieszczane aktualności dotyczące ciekawych zjawisk występujących na niebie nad Kościanem. Jeżeli pojawi się coś niecodziennego, obserwatorium będzie organizowało doraźne pokazy.
Przypomnijmy, że kościańska wieża ciśnień, w której mieści się obserwatorium, została otwarta miesiąc temu, a znajduje się w niej również ściana wspinaczkowa. W ciągu zaledwie kilku tygodni funkcjonowania zdołała zaskarbić sobie serca wielu mieszkańców.
– Zainteresowanie obiektem przerosło nasze najśmielsze oczekiwaniamówi Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana. – W pierwszy weekend po otwarciu obiektu wieżę ciśnień odwiedziło aż 2,5 tys. osób.
W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych ciekawych inicjatyw poszerzających działalność kościańskiego obserwatorium astronomicznego. Niespodzianka czeka m.in. na młodzież licealną.