Coraz więcej firm

Czterdziestu wystawców pojawiło się na tegorocznych targach pracy organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie, które tradycyjnie już odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie.

targi_pracyTargi zorganizowano po raz czwarty, a firm oferujących zatrudnienie było dokładnie 26 – zdecydowanie więcej niż w poprzednich edycjach. Poza potencjalnymi pracodawcami swoje stoiska miały także instytucje, jak Urząd Skarbowy czy ZUS, agencje pracy tymczasowej, a także – po raz pierwszy – firmy szkoleniowe. Łącznie na zwiedzających czekały 52 miejsca pracy. Oferowane miejsca pracy znajdują się głównie terenu powiatu, choć niektóre również w gminach ościennych, a wybrane poza granicami kraju. – Dostępne wakaty dotyczą różnych branż, nie ma jakiejś dominującej – mówi Danuta Nowak, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej działającego przy PUP. – Pojawiła się między innymi gastronomia, sprzątanie, produkcja, branża metalowa, opieka nad starszymi, handel. Przeważają oferty dla mężczyzn. Generalnie zawsze przy niskim bezrobociu, które mamy obecnie, wzrasta procentowo liczba kobiet pozostających bez pracy.

Nie da się ukryć, że w tej chwili rynek pracy stoi po stronie pracownika, który może przebierać w ofertach. Przy bezrobociu liczącym mniej niż 5 proc. pracodawcy mają natomiast coraz większy problem ze znalezieniem kandydatów do pracy. – Mamy co zaoferować naszym bezrobotnym, ale widzimy, że zainteresowanie z ich strony jest raczej małe. Część osób zarejestrowanych w Urzędzie narzeka, że nie stać ich na dojazd do pracodawców lub na telefon do nich. Organizując targi stwarzamy więc możliwość porozmawiania z kilkoma firmami jednocześnie w jednym miejscu i  wybrania takiej, która odpowiada najbardziej kandydatowi – wyjaśnia Danuta Nowak.

Przedstawiciele firm byli mimo wszystko raczej zadowoleni z uczestnictwa w targach. – Rozmawialiśmy dzisiaj z kilkoma osobami i zaprosiliśmy ich na bardziej zaawansowane rozmowy, już do siedziby firmy. Zobaczymy jaki będzie tego efekt – mówi Mateusz Przydrożny z firmy Folplast. – Oferujemy pracę w dziale produkcji, głównie dla mężczyzn, choć zaczynamy również zatrudniać panie. Obserwujemy, że coraz trudniej jest o pracowników, ale szukamy różnych sposobów na ich znalezienie. Poza współpracą z Urzędem Pracy, oferty publikujemy także na stronach internetowych portali ogłoszeniowych, a także związanych z pracą.

Targi skierowane były nie tylko do osób bezrobotnych, ale także tych zainteresowanych zmianą pracy lub zdobyciem nowych kwalifikacji. Z kolei doradcy zawodowi pracujący w Powiatowym Urzędzie Pracy podczas wydarzenia uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, na którym przedstawiciele Politechniki Poznańskiej omówili projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Zaprezentowano w nim najważniejsze cele i korzyści dla uczniów i pracodawców wynikające z projektu.