Co z uczniami podczas strajku nauczycieli?

Z uwagi na fakt, iż około 90 proc. nauczycieli w gminie oraz mieście Kościan opowiedziało się za strajkiem, szkoły i przedszkola w większości zostaną zamknięte.

O tym, czy ostatecznie dojdzie do zapowiadanego ogólnopolskiego strajku nauczycieli zależy od ustaleń pomiędzy rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele ciągle liczą na nową propozycję rządu, która pozwoli odwołać strajk.

Na obecną chwilę strajk jest zapowiadany od poniedziałku, 8 kwietnia. Jeżeli ostatecznie do niego dojdzie, większość placówek w mieście i gminie zostanie zamkniętych. W Kościanie m.in. na stronach internetowych szkół pojawiły się komunikaty o zawieszeniu zajęć oraz prośba do rodziców o zapewnienie dzieciom opieki.

 – Czekamy na rozwój wydarzeń i mamy nadzieję, że nie dojdzie jednak do strajku. W każdym razie egzaminy gimnazjalne oraz ośmioklasistów odbędą się planowo – mówi Przemysław Korbik, zastępca burmistrza.

W gminie natomiast zapowiadane jest zamknięcie dwóch największych szkół, czyli w Racocie i Oborzyskach Starych. W mniejszych placówkach w większości będą wyznaczane osoby do sprawowania opieki.

Rodzice są informowani o sytuacji na bieżąco poprzez e-dzienniki. W wyjątkowych sytuacjach w Racocie i Oborzyskach Starych razem z dyrekcją placówek będziemy się starali zapewnić dzieciom opiekę, ale mogą to być tylko szczególne przypadkiprzyznaje zastępca wójta Mirosław Duda.