Co warto wiedzieć przed zakupem ubranka do chrztu dla chłopca?

Uroczystość przyjęcia chrztu to ważne wydarzenie dla dziecka i jego rodziców. Jak przygotować się do tej ceremonii, aby przebiegła spokojnie i miło? O czym pamiętać podczas wyboru ubranka do chrztu dla chłopca?

Wybierz wygodny ubiór dla dziecka

Odświętny moment, jakim jest dzień przyjęcia chrztu świętego przez dziecko, powinien przebiegać w przyjaznej, bezstresowej atmosferze. Dziecko jest tego dnia najważniejsze i musi wyglądać elegancko. Warto jednak nie zapominać, że najważniejsza jest jego wygoda i bezpieczeństwo. Ubranka do chrztu dla chłopca lub dziewczynki powinny przede wszystkim zapewniać dziecku komfort. W przypadku dziewczynki zwykle do chrztu wybierana jest sukienka. Jest to dość wygodny strój, o ile nie przesadzi się  ozdobnymi detalami. Natomiast stroje dla chłopca nie zawsze są tak miłe w użytkowaniu. Dlatego warto odpowiednio wybrać odzież, aby była elegancka, ale także wygodna, nie krępowała ruchów dziecka, nie zawierała uciskających gumek i guzików lub sztywnego kołnierza.

Warto zwrócić szczególną uwagę na skład materiału, z którego uszyte są ubranka do chrztu dla chłopca. Najbardziej praktyczna jest odzież z naturalnych tkanin: bawełny, lnu, jedwabiu i wełny. O wiele gorzej sprawdzają się ubrania wykonane z poliestru i innych sztucznych tkanin. Nawet jeśli takie stroje dobrze się prezentują, jednak nie są zbyt przyjazne dla ciała. Skóra dziecka nie oddycha w nich prawidłowo, dlatego maluszek może się pocić lub nadmiernie marznąc. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupów.

Dostosuj ubranko do wieku dziecka

Styl ubranka do chrztu dla chłopca powinien być dostosowany do wieku dziecka. W dzisiejszych czasach do chrztu przystępują zarówno malutkie niemowlęta, jak i dzieci kilkuletnie. Zupełnie inne wymagania powinniśmy mieć wobec strojów dla małych dzieci, a inne dla tych starszych.

W przypadku niemowląt niekoniecznie potrzebne są ubrania w stylu dorosłych. Maluszek zwykle śpi podczas ceremonii. Zdarza się, że trzeba go szybko przewinąć lub nakarmić. W takiej sytuacji nienajlepszym pomysłem jest ubranie chłopca w garnitur lub inny bardzo formalny strój. Dużo lepiej sprawdzi się wygodny kombinezon lub miękki, bawełniany komplecik i śpioszki.

Starsi chłopcy doskonale będą prezentować się w garniturze lub smokingu. W tym przypadku jak najbardziej można pozwolić sobie na nieco poważniejszy strój, ponieważ dziecko będzie się w nim dobrze czuło. Warto zadbać o detale, takie jak elegancki krawat lub muszka i stylowa czapka, które pomogą uzyskać ciekawą i kompletną stylizację.

Nie zapomnij o praktycznych szczegółach

Rodzice małych dzieci zwykle wiedzą, że ich pociechom mogą przytrafić się nieprzewidziane zdarzenia. Dlatego warto na uroczystość chrztu zabrać ze sobą zapasowy zestaw odpowiednich ubranek, na wypadek nagłej potrzeby. Dziecko może się pobrudzić i poplamić nawet najbardziej szykowny strój.

Często rodzice zapominają, że pogoda jest kapryśna, a w kościele zwykle jest dosyć chłodno. Nawet latem warto oprócz ubranka do chrztu dla chłopca przygotować cieplejszą kurteczkę oraz kocyk i inne okrycie, zapewniające ciepło.

.