Zamknij

Co podać na śniadanie wielkanocne?

01:00, 11.04.2019 Redakcja Aktualizacja: 01:00, 11.04.2019
Skomentuj
Śniadanie w Wielką Niedzielę jest najważniejszym świątecznym posiłkiem. Celebrujemy je długo, delektując się kiełbasą, wędlinami i innymi potrawami, a później smakowitymi świątecznymi wypiekami.

Śniadanie wielkanocne zaczynamy od święconki. Zanim zasiądziemy do stołu dzielimy się poświęconym dzień wcześniej jajem, życząc sobie nawzajem zdrowych i wesołych świąt.

Cieszymy się z odrodzonego życia - dlatego są jaja na stole, które je symbolizują. Kończy się także post, stąd rozmaitość mięsa i wędlin - głównie z wieprzowiny, która uosabia dostatek i sytość. Śniadanie wielkanocne jest więc posiłkiem bogatym, radosnym i obfitym.

Jaja pojawiają się w rozmaitej postaci: gotowane na twardo w różnych sosach, faszerowane. Powinny być ze sprawdzonego źródła.

Z mięs najczęściej podaje się wędliny: szynkę, dobrej jakości kiełbasy, kabanosy, a także wieprzowinę, m.in. schab w ziołach lub faszerowany, boczek, a także pasztety. Tych ostatnich można znaleźć w naszym sklepie mnóstwo. Wyróżniają się jakością i smakiem. W składzie mają tylko mięso i przyprawy, a jedyny konserwant to super sól peklująca. Możemy też pochwalić się szerokim wyborem pasztetów drobiowych - z kaczki z morelą, z kurczaka z żurawiną, z gęsi, z indyka. Mamy także pasztet tradycyjny na żeberkach, z dzikiem, z bażantem, z królikiem, z sarny. Dostawy pasztetów spod Krakowa przypadają na czwartki.

Do typowo polskiej tradycji zalicza się żurek podawany z jajkiem i białą kiełbasą. Wypróbowany przez nas zakwas na żurek z Ogródka Dziadunia daje gwarancję udanego przepisu na tradycyjny żur.

Białą kiełbasę można podać także osobno, opiekaną lub gotowaną. W naszym sklepie mamy do wyboru białą kiełbasę od trzech producentów. Każda znajduje swoich smakoszy. Niezależnie od wyboru żadna nie ma w składzie glutenu.

Często podawany, choć nie obowiązkowo, jest także pieczony drób: kurczaki, kaczki, indyki i gęsi, zwykle w formie faszerowanej. Nasze mięsa pochodzą z małych hodowli. Zwierzęta te rosną wolniej, ponieważ ich wzrost nie jest niczym stymulowany.

Wielkanoc jest także świętem chleba. Nasze chleby na "żywym zakwasie", w których skład jest prosty tak jak dawniej, czyli tylko zakwas, mąka i woda. Dostawy chleba odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorek i czwartek. Przed świętami warto zamówić chleb z wyprzedzeniem.

Do wędlin i kiełbas podajemy chrzan, majonez, ćwikłę. Chrzan z Ogródka Dziadunia w składzie ma tylko korzeń chrzanu, wodę, olej rzepakowy, cukier, ocet spirytusowy, sok z cytryny, sól. Tymczasem większość dostępnych na rynku chrzanów ma w składzie pirosiarczyn sodu, mleko w proszku, substancje zagęszczające, substancje konserwujące, sztuczne aromaty, skrobię. 

Ze słodkości najczęściej pojawia się tradycyjny sernik. By rozpływał się w ustach, niezbędny jest dobrej jakości twaróg. Nasz twaróg z Fermy pod Świerkami od państwa Futymów z mleka od chowanych ekologicznie krów będzie dostępny przed świętami wyłącznie na zamówienie.

 Warto zadbać o to, aby na naszym świątecznym stole znajdowało się jedzenie, które nas umacnia, daje radość i zdrowie. Harmonogram z informacją co i do kiedy można zamawiać dostępny w naszym sklepie.

Życzymy Państwu radosnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych w gronie bliskich osób. Niech ten czas niesie radość i pokój w sercach.

Inspiracje Smakiem 
Kościan, Al. Kościuszki 16

Zapraszamy:
pon.-pt. 9.00-20.00
sob. 9.00-14.00
Wielka Sobota sklep czynny: 8.00-12.00

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%