Co kryją kościańskie podwórka?

Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia autorstwa Hanny Majchrzak. Wystawa zatytułowana "Podwórka" została otwarta w Kościańskim Ośrodku Kultury i będzie dostępna do końca października.

„Podwórka” to czwarty cykl realizowanego od 2005 roku fotograficznego PROJEKTU PKS, w ramach którego dokumentowana jest codzienność ziemi kościańskiej. Wcześniejsze cykle to: „Osiem dni z życia powiatu” (2005-2012), „Handel” (2015-2016), „Sacrum” (2016-2017). Autorem projektu jest Paweł Sałacki.

Wernisaż wystawy odbył się w KOK-u w środę, 14 października. Był skromny, bez długiej prezentacji i poczęstunku, który pojawia się z reguły na tego typu wydarzeniach. Spowodowane było to bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Jednak zgodnie z zapowiedzią, w przyszłym roku odbędzie się jeszcze jedna wystawa, wówczas już z dłuższymi opowieściami na temat kulis powstania poszczególnych fotografii.

Tymczasem teraz autorzy projektu podzielili się z zaproszonymi gośćmi krótkimi spostrzeżeniami. – Czy to jest podwórko kilkusetmetrowe, czy na małej przestrzeni, to we wszystkich tych miejscach widać tęsknotę do naznaczenia swojej obecności w tym miejscu i do upiększenia jej. Miejsc z bałaganem jest zresztą coraz mniej, Hania trafiała na coraz ładniejsze i uporządkowane miejscazauważył Paweł Sałacki, koordynator projektu.

Autorka zdjęć podzieliła się natomiast z obecnymi gośćmi własnymi spostrzeżeniami. – Zmierzenie się z taką tematyką na pewno nie jest łatwe, bo dla każdego podwórko to sfera mocno prywatna. Zawsze starałam się pytać o pozwolenie. Gdy już je uzyskałam, to był tylko taki szybki skok, dosłownie parę zdjęć , żeby nie wyglądało to na dokumentację, która ma służyć przygotowaniu do kradzieżymówiła Hanna Majchrzak.

Na wystawie znalazło się około 40 fotografii, znacznie więcej pojawi się już niebawem w internecie na stronie www.projektpks.art.pl.

* * *

Hanna Majchrzak, rocznik 1983, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu na kierunku Zarządzanie i Marketing. Od lat szkolnych pasjonowała się fotografią, z którą ponad 12 lat temu związała życie zawodowe, głównie w obszarze fotografii ślubnej, dziecięcej, rodzinnej oraz biznesowej. Wystawiała swe prace na wystawach zbiorowych dokumentalnego PROJEKTU PKS w roku 2010 i 2013.