Burmistrz Czempinia odwołuje imprezy do końca czerwca

Chodzi o wszystkie imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe organizowane lub współorganizowane przez czempiński samorząd, a zatem również Dni Czempinia.

Przypomnijmy, że podobną decyzję już jakiś czas temu podjął burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz. Pisaliśmy o niej w artykule Imprezy w mieście odwołane do końca czerwca.

Jak mówi włodarz gminy Czempiń, Konrad Malicki od kilku tygodni funkcjonujemy w wyjątkowo trudnej  rzeczywistości związanej z trwającą epidemią koronawirusa. –Praktycznie wszystkie nasze siły kierujemy, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, wdrażamy różne konieczne działania, przede wszystkim zgodne z zaleceniami rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Niestety, na obecną chwilę nikt nie jest w stanie podać nawet przybliżonej daty zniesienia ograniczeń, z którymi się borykamystwierdza burmistrz Malicki.

Odwołane zostają takie wydarzenia jak: Dni Czempinia, Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, Turniej Wsi, a także wszelkie festyny organizowane z okazji Dnia Dziecka czy powitania lata w mieście i poszczególnych sołectwach. W czerwcu nie odbędzie się także Wielkopolskie Święto Pieśni i Muzyki. Z kolei zawody ChampionMan Duathlon Czempiń zostały już wcześniej przełożone na 19 września 2020 roku.

-Sytuacja zagrożenia epidemicznego jest bardzo dynamiczna i jeśli nie dojdzie do zaprzestania rozprzestrzeniania się koronawirusa w kolejnych miesiącach, zmuszeni będziemy do odwołania również wydarzeń zaplanowanych w kolejnych, letnich i jesiennych miesiącachpodkreśla burmistrz.

Konrad Malicki zwraca jednocześnie uwagę, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie straty poniesie gospodarka. Jednak należy przygotować się na przyjście trudnych miesięcy w samorządzie. Ubytki w dochodach gminy mogą sięgnąć nawet kilku milionów złotych. Z tego powodu wstrzymane zostają również nierozpoczęte jeszcze inwestycje, na które gmina nie pozyskała środków zewnętrznych. Ograniczeniom mają także podlegać gminne wydatki niezwiązane z inwestycjami. Zaoszczędzone środki będą przeznaczane na utrzymanie ważnych podstawowych usług na rzecz mieszkańców oraz pomoc dla przedsiębiorców.