Brak świątecznych dekoracji i nieczynne lodowisko w Kościanie. Burmistrz wyjaśnia

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej Kościana burmistrz Piotr Ruszkiewicz zabrał głos w sprawie oszczędnego wystroju miasta na Święta. Odniósł się także do nieczynnego lodowiska.

Świątecznie oświetlona choinka na Placu Wolności

Po tym jak wśród kościaniaków przeszła fala krytyki odnosząca się do znikomej liczby dekoracji świątecznych, burmistrz postanowił udzielić szczegółowych wyjaśnień dotyczących takiej decyzji. O powody braku ozdób dopytywali także radni.

– Trwająca obecnie pandemia powoduje liczne zawirowania w sytuacji gospodarczej i wiąże się z różnego rodzaju uciążliwościami. Dotykają one każdego mieszkańca, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia. Nie omijają także samorządów. Wymusza to ograniczenie planowanych wydatków do niezbędnych, zapewniających ciągłość w realizacji potrzeb mieszkańców naszego miastastwierdził burmistrz.

Wymienił wydatki, które zostały w ostatnim czasie poniesione nadwyrężając znacznie miejski budżet. To przekazane łącznie 50 tys. zł na kościański szpital powiatowy oraz 35 tys. zł na Ośrodek Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, w którym zostało stworzonych 5 nowych sal. Ponadto miasto przeznaczyło 27 tys. zł na zakup radiowozu policyjnego oraz 18 tys. zł na fundusz wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. – Są to zadania inwestycyjne, które będą służyły mieszkańcom prze wiele lat po zakończeniu epidemiipodkreślił Piotr Ruszkiewicz.

Ponadto z  zarządzania kryzysowego wydatkowano blisko 150 tys. zł na walkę z epidemią, w tym zakup urządzeń, płynów do dezynfekcji itp. Szkoły i przedszkola wydatkowały blisko 21 tys. zł na zamgławiacze i dezynfekcję.

Covid za jakiś czas się skończy – mówił burmistrz. – Przez pierwsze półrocze przyszłego roku pewnie będzie jeszcze ciężko, ale drugie półrocze powinno być już lepsze. Po zakończeniu rewitalizacji ul. Wrocławskiej i Rynku przed ratuszem stanie piękna choinka. Jak wyjaśniał burmistrz, drzewko ma być sztuczne, dzięki czemu będzie je można wykorzystywać w kolejnych latach bez konieczności wycinki za każdym razem nowego drzewa z lasu. Jednocześnie na placu Wolności zostanie posadzony iglak, który po wyrośnięciu będzie można przyozdabiać lampkami.

Myślę, że to nie jest odpowiedni czas na świętowanie, dlatego tylko symbolicznie zaakcentowaliśmy bożonarodzeniowy wystrój. Jeszcze przyjdzie czas na jarmarki i na fetowaniepodsumował włodarz Kościana.

Burmistrz podał także przykłady innych miast w Polsce, które zrezygnowały w tym roku lub ograniczyły wystrój świąteczny. Wymienił także miasta, które po kilku dniach funkcjonowania zamknęły lodowiska lub – podobnie jak Kościan – nie uruchomiły ich wcale. – Obecne przepisy nie pozwalają na uruchamianie lodowisk. Podejmując decyzję o nieotwieraniu lodowiska, niejako wyprzedziliśmy fakty. Rząd wprowadził kolejne restrykcje, a miasta które otwierały lodowiska, już je zamykająpowiedział burmistrz.