Otwarli nowy blok operacyjny

15 października w kościańskim szpitalu dokonano uroczystego otwarcia nowego bloku operacyjnego i oddziału chirurgicznego, a także funkcjonującego już oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz pracowni kardiometrycznej. 

W ostatnich latach dokonaliśmy wiele. Najpierw stworzyliśmy nowy szpitalny oddział ratunkowy, później oddaliśmy do użytku laboratorium analityczne, pracownię mammograficzną, pracownię rentgenowską, dział diagnostyki obrazowej z nową pracownią endoskopii, zmodernizowaliśmy w dużej mierze oddział wewnętrzny, stworzyliśmy nowy oddział intensywnej opieki medycznej, uruchomiliśmy oddział traumatologii narządu ruchu, a dzisiaj oddajemy blok operacyjny i chirurgię – wyliczał podczas uroczystości starosta kościański Andrzej Jęcz. – Jesteśmy już za połową tej drogi, jaką jest modernizacja szpitala.

Z kolei dyrektor SPZOZ Piotr Lehmann zapewnił zgromadzonych, czyli pracowników szpitala, przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu kościańskiego, radnych, dyrektorów zaprzyjaźnionych szpitali, przedstawicieli służb mundurowych oraz zaproszonych gości, że kondycja finansowa placówki jest dobra. – Roczny budżet szpitala wynosi 40 mln zł – powiedział dyrektor. – Niestety koszty są coraz wyższe, a my z podobnych pieniędzy, które mieliśmy kilka lat temu, musimy się cały czas utrzymać. Szpital nie ma jednak długów, najgorszy był 2012 r., kiedy zarejestrowaliśmy tzw. stratę księgową. Ale to był tylko sygnał, że coś się niedobrego dzieje. Musieliśmy przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia i wszystko wróciło do normy.
Po części oficjalnej, w której wręczono podziękowania „Przyjaciołom Szpitala” – samorządowcom Ziemi Kościańskiej, a także współpracownikom i kilku osobom zaangażowanym w modernizację placówki, gości zaproszono do odwiedzenia oddziałów. Najpierw dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, a także poświęcenia nowych sal przez ks. dziekana Czesława Bartoszewskiego.

Nowy blok operacyjny położony jest na III piętrze pawilonu chirurgicznego. Jego powierzchnia wynosi 800 m kw. Znajdują się w nim trzy sale operacyjne. – Wszystkie sale opatrzone są w nawiew laminarny, który umożliwia kilkukrotną wymianę całego powietrza w ciągu jednej godziny i jego przefiltrowanie. Wszystko po to, by nie było tutaj żadnych pyłków i bakterii, a powietrze było absolutnie czystewyjaśnia Jędrzej Lewandowski, ordynator oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Cały blok spełnia wszystkie najnowocześniejsze standardy, posiada też m.in. możliwość nagrywania przeprowadzanych w nim zabiegów w systemie HD. Z kolei nowy oddział chirurgiczny składa się z 38 łóżek. Sale chorych są jedno- i dwuosobowe, każda wyposażona jest w pełen węzeł sanitarny oraz telewizor. Blok operacyjny i chirurgia są obecnie przygotowywane na przyjęcie pacjentów, co nastąpi na początku listopada.
Na remont czeka jeszcze kompleks położniczo-noworodkowo-pediatryczny, oddział reumatologii i opiekuńczo-leczniczy.