Bieg „Tropem Wilczym” w Kościanie

W niedzielę, 1 marca niespełna 200 uczestników wzięło udział w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Wśród biegaczy były całe rodziny, a także osoby, które trenują na co dzień.

Bieg Tropem Wilczym Kościan

Dystans biegu wynosi 1963 m i nawiązuje do roku 1963, czyli daty śmierci Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”, ostatniego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca, a święto zostało wpisane do kalendarza świąt państwowych w 2011 roku na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wcześniej o ustanowienie święta mocno zabiegał prezydent Lech Kaczyński.

Biegi „Tropem Wilczym” odbywają się w całej Polsce. Przed rozpoczęciem biegu w Kościanie, wiceburmistrz Przemysław Korbik przeczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia. Następnie zawodnicy wystartowali. Wśród kobiet na metę pierwsza przybiegła Milena Tomaszyk, a wśród mężczyzn Dominik Kmiecik, który tuż przed metą wyprzedził Daniela Bosego.

– Nie liczyłem dzisiaj na zwycięstwo z Danielem, to był bardziej sprawdzian formy przed Mistrzostwami Powiatu Kościańskiego w ramach Biegu Zimowego, które odbędą się za tydzień. Nie czułem się najlepiej przed tymi zawodami, z tego powodu tydzień temu odpuściłem sobie zawody w Krzywiniupowiedział po biegu Dominik Kmiecik.

Pokonanie blisko dwukilometrowej trasy zajęło mu około 6 minut. W tym biegu jednak zajęte miejsce było drugoplanowe, najważniejszy był udział i upamiętnienie dawnych bohaterów.

Fot. Maciej Sibilak