Zamknij

Białko, czy węglowodany? Co jeść po treningu?

12:15, 19.04.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 12:15, 19.04.2022
Skomentuj
Trenując, musimy zwrócić uwagę na to, co i kiedy jemy. Prawidłowy sposób odżywiania to klucz do uzyskania pożądanych przez nas efektów treningów. Bardzo ważną rolę odgrywa tu posiłek potreningowy.

Bez względu na to, w jakim celu trenujemy, posiłek potreningowy wpływa na regenerację naszego organizmu. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania posiłków do spożycia po zakończonej aktywności fizycznej? Co jeść po treningu podczas redukcji, a co podczas budowania masy mięśniowej?

Dlaczego należy spożywać posiłek po treningu?

Trening bez względu na to, jaki jest jego rodzaj, bardzo obciąża nasz organizm. Po zakończonej aktywności fizycznej jesteśmy wyczerpani. Zmęczony organizm musi się zregenerować. To bardzo ważne. Jeśli nie jemy po treningu, organizm nie ma szans na regenerację. Co więcej, unikanie spożywania posiłku potreningowego sprawia, że mięśnie nie rosną, tracą jędrność, a tym samym tracą siłę. To prosta droga do tego, aby trening okazał się nieefektywny. Spożywanie posiłku potreningowego dotyczy również osób, które są na diecie redukcyjnej. Osoby te muszą dostarczać organizmowi kalorii dzięki którym ich organizm może prawidłowo funkcjonować. Bardzo intensywny trening spala wiele takich kalorii. Ich braki należy uzupełniać, aby sobie nie zaszkodzić. To, że celem redukcji jest obniżenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie poprzez zmniejszenie ilości dostarczanych mu kalorii, nie zwalnia od jedzenia posiłku po treningu.

Co jeść po zakończonej aktywności fizycznej?

Posiłek po treningu powinien być złożony ze składników bogatych w węglowodany i białko. Co dokładnie zjeść uzależnione jest od tego, jaki rodzaj treningu był wykonywany. Po treningu siłowym powinniśmy spożyć posiłek z dużą zawartością białka. Jest ono potrzebne naszemu organizmowi do naprawy uszkodzonych włókien mięśniowych oraz do wzrostu masy mięśniowej. Doskonałym źródłem białka jest np. nabiał lub mięso. Po treningu wydolnościowym posiłek powinien być bogaty w węglowodanowy. Po takim treningu mięśnie przede wszystkim nastawione są na odzyskanie zapasów energii, która została zużyta podczas wykonywania ćwiczeń. A węglowodany to umożliwiają. Doskonałym przykładem posiłku węglowodanowego jest np. owsianka z owocami.

W jakim czasie po treningu zjeść posiłek?

Węglowodany w organizmie powinny być uzupełnione od razu po treningu. Organizm tuż po treningu potrzebuje ich, żeby uzupełnić zapas glikogenu zużytego podczas ćwiczeń. Białka natomiast nie spożywamy od razu po treningu. Dlaczego? To bardzo proste. Zmęczony organizm nie przyswaja białka. A jeśli je spożyjemy nasz organizm i tak go nie przyswoi. Synteza białka rozpoczyna się około 30-60 minut po zakończonej aktywności fizycznej i to właśnie w tym czasie należy zjeść posiłek. Będzie miało to pozytywny wpływ na uszkodzone włókna mięśniowe oraz ich regenerację.

Posiłek potreningowy podczas redukcji masy ciała

Podczas diety redukcyjnej spożywanie posiłku potreningowego jest mniej skomplikowane. Należy tylko i wyłącznie pamiętać, aby zjeść pełnowartościowy posiłek, w który wkomponowane zostaną zarówno węglowodany, jak i białka. Taki posiłek najlepiej spożyć około 30 minut po zakończonym treningu. Nie należy bać się spożywania węglowodanów podczas redukcji. Nie warto ich unikać w posiłkach potreningowych. Nie spowodują one przyrostu tkanki tłuszczowej. Trafią prosto do mięśni i zostaną zmagazynowane w postaci glikogenu. Znajdą się tam, gdzie po treningu są najbardziej potrzebne. W przypadku diety redukcyjnej do posiłków warto dodawać przyprawy podkręcające metabolizm. Dotyczy to posiłków nie tylko potreningowych.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%