Będą dodatkowe punkty szczepień w Kościanie

Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia uwzględnił deklaracje burmistrza, wójta i starosty utworzenia kolejnych trzech punktów szczepień przeciw Covid-19 na terenie Kościana.

Ruszyły zapisy na szczepienia. W Kościanie bardzo duże zainteresowanie
W Kościanie obecnie jedynym punktem szczepień populacyjnych przeciw covid-19 jest przychodnia SIGMA-MED przy ul. Sierakowskiego.

List podpisany przezburmistrza Kościana, wójta gminy Kościan oraz starosty kościańskiego z prośbą o zgodę na kolejne punkty szczepień przeciwko Covid-19 został wystosowany do NFZ18 lutego. Dziś przyszła na niego odpowiedź.

– Jednym z warunków osiągnięcia celu narodowej strategii szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, jakim jest uzyskanie odporności populacji, jest zabezpieczenie na poziomie gminy populacyjnych szczepień przeciwko Covid-19, w tym w formie mobilnej (w miejscu zamieszkania/pobytu pacjenta, któremu stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień). Uwzględniając także kompleksowość opieki jaką gwarantuje lekarz rodzinny, szczególnie istotnym jest, aby szczepienia populacyjne realizowane były przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej – napisano w piśmie Agnieszki Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W udzielonej odpowiedzi stwierdzono, że Oddział NFZ w Poznaniu dążąc do zapewnienia wszystkim mieszkańcom powiatu kościańskiego szczepienia, uwzględnił deklaracje utworzenia kolejnych punktów szczepień na terenie Kościana przez:
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gabinety Rehabilitacji Terapia w Kościanie, ul. Gostyńska 54, w tym w formie mobilnej,
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie, ul. Szpitalna 7, w tym w formie mobilnej,
Wielkopolskie Centrum Neuropsychiatryczne im. Oskara Bielawskiego w Kościanie, Pl. Paderewskiego 1a, z uwagi na profil szpitala, wyłącznie w formie stacjonarnej.

Na razie nie wiemy jednak od kiedy zaczną działać nowe punkty. Przypomnijmy, że na terenie powiatu działa obecnie pięć punktów szczepień – po jednym w Kościanie, Śmiglu i Czempiniu oraz dwa w Krzywiniu (ich dresy można znaleźć TUTAJ). Z kolei kościański szpital, który realizuje szczepienia, wykonuje je na razie tylko w grupie 0.