Będą bezpośrednie pociągi z Kościana do Warszawy [prima aprilis]

Jak udało nam się ustalić, trwają prace nad bezpośrednim przejazdem kolejowym z Kościana do Warszawy, bez przesiadki w Poznaniu. Niewykluczone, że bezpośrednie pociągi z naszego miasta kursować będą również do Berlina.

Obecnie, by dostać się pociągiem do Warszawy podróżując z Kościana, musimy przesiąść się na dworcu głównym w Poznaniu. Podobnie jeśli chodzi o dojazd do Berlina. Stanowi to pewne utrudnienie dla podróżnych, bo nie jest do końca wygodne, a poza tym pociągi nie zawsze są odpowiednio ze sobą zsynchronizowane. Bezpośredni pociąg ułatwiłby znacznie wielu osobom życie.

Rozmowy na temat bezpośredniego połączenia z Kościana przeprowadza wojewoda wielkopolski z przedstawicielami spółek PKP. Najważniejszym powodem dla którego rozważane jest takie rozwiązanie, to zachęcenie jak największej liczby podróżnych do korzystania z usług PKP. Ale jest jeszcze jedna kwestia, bardzo ważna z punktu widzenia podróżnych. To duże oszczędności, które umożliwiłoby bezpośrednie połączenie. Zarówno bowiem chcąc dojechać samochodem do Warszawy i Berlina z naszego rejonu, najszybszą alternatywą jest autostrada A2. Jednak na odcinku Konin – Świecko jest ona zarządzana przez prywatne spółki Autostrada Wielkopolska i Autostrada Wielkopolska II należące do Kulczyk Investments. Przez to, że autostrada jest w prywatnych rękach, obowiązują na niej najwyższe opłaty w Polsce. Przejazd całym, 270-kilometrowym odcinkiem A2 między Świeckiem a Koninem kosztuje 93 zł. Ponadto obecne, wysokie ceny paliwa również nie zachęcają do podróżowania samochodem.

Z uwagi na fakt, że Kościan nie jest zbyt dużym miastem, na początek bezpośrednie połączenia do Warszawy miałyby się odbywać raz w tygodniu. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, wprowadzone zostanie również połączenie do Berlina. Niewykluczone jednak, że z czasem pojawi się więcej takich połączeń.