Baza on-line uczestników Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” stworzyło unikatową „Listę uczestników Powstania Wielkopolskiego”.

Lista zawierająca ponad 80 tys. nazwisk wraz z datą urodzenia i śmierci, miejscem pochówku, jednostką i stopniem wojskowym i kilkoma innymi informacjami dostępna jest pod adresem powstancywielkopolscy.pl.

Jak wyjaśnia na stronie Barbara Cywińska, sekretarz WTG „Gniazdo”, wiosną 2016 r. spotkało się kilkanaście osób – członków i sympatyków Towarzystwa: – Dyskutowaliśmy, przedstawialiśmy swoje pomysły i tak projekt zaczął nabierać realnych kształtów. Stworzyliśmy listę źródeł i publikacji, które zawierają spisy uczestników powstania w różnych regionach Wielkopolski. Po miesiącu z kilkunastu pierwszych i oczywistych pozycji źródłowych powstał spis ponad stu, a w końcowej fazie projektu było to ponad 600 pozycji.

Projekt nie jest zamknięty. Jego autorzy liczą na uwagi i uzupełnienie danych osobowych spisanych powstańców, ale też na zgłoszenia nowych, nieujętych w spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Wojciech Jędraszewski, a administratorem Katarzyna Krüge, ale jest w niego zaangażowanych wiele osób. Na stronie znajdziemy również kompletną listę osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym zawierającą obecnie 23 tys. nazwisk wzbogaconych o biogramy i zdjęcia.