Basen ponownie otwarty

15 września, po ponad dwutygodniowej przerwie przeznaczonej na prace konserwatorskie, kościański basen został otwarty. Planowo, choć istniały obawy, że może być inaczej.

basenBasen co roku na koniec sierpnia jest zamykany. Wymieniana jest wówczas w nim woda. Tym razem jednak poza spuszczeniem wody z głównego basenu i napełnieniu go ponownie, musiano uzupełnić płytki. To, że zaczęły się odklejać zauważono podczas ubiegłorocznej przerwy technicznej. Z uwagi na konieczność zamówienia identycznych, położonych przeszło 10 lat temu, postanowiono przełożyć prace naprawcze na ten rok, a wadliwy fragment przykryć płytą i wyłączyć z użytkowania.

Po podniesieniu płyty okazało się, iż reszta kafelków jest mocno przymocowana do podłoża. Uzupełniono zatem uszkodzony fragment, liczący 15 m kw. – Bardzo się z tego cieszymy, bo istniała obawa, że jak spuścimy wodę, to będzie to dalej postępowało. A wtedy koszty byłyby dużo większe – przyznaje Michał Jurga, burmistrz Kościana.

Poza tymi pracami wykonano też inne drobne zabiegi naprawczo-konserwatorskie. Burmistrz Jurga podkreśla również, że czystość wody na basenie spełnia najwyższe standardy i jest ona kontrolowana według surowych reguł. – Pojawiały się uwagi, iż  woda jest brudna, gdyż na kratkach odpływowych pojawia się żółty osad. Było to jedynie wytrącające się żelazo. Jednak by temu zapobiec oprócz filtrów została zamocowana dodatkowa obejma – tłumaczy Michał Jurga.