Włodarze chcą przełożenia terminu wyborów

W związku ze stanem epidemii w Polsce szefowie gmin wystosowali pismo do komisarza wyborczego w Lesznie o przełożenie wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

Zdaniem naszych samorządowców gminy nie mają właściwych narzędzi, by w obecnej sytuacji stanu zagrożenia w związku z koronawirusem móc przeprowadzić w sposób bezpieczny wybory.

Treść pisma skierowanego do komisarza:

Szanowny Pan
Marcin Cwojda
Komisarz Wyborczy w Lesznie

Szanowny Panie Komisarzu,
w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce i coraz większą transmisją koronawirusa SARS-CoV-2 apelujemy o przełożenie przewidzianych na 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich. W obecnych warunkach stanu epidemii, przygotowanie i przeprowadzenie jakichkolwiek powszechnych wyborów, w sposób zapewniający bezpieczeństwo naszych mieszkańców, w trybie określonym przez Kodeks Wyborczy – jest niemożliwe m.in. zwracamy uwagę na obowiązki nałożone na samorządy, które wynikają z przepisów prawa i musza być realizowane zgodnie z ustalonym kalendarzem wyborczym (m.in. obsługa informatyczna wyborów, przeszkolenie komisji obwodowych itp.). Nasuwa się wiele pytań jak zabezpieczyć członków komisji obwodowych w dniu wyborów, jak zorganizować wybory w szpitalach i szkołach czy też jak umożliwić realizację czynnego prawa wyborczego osobom objętym kwarantanną?
Rekapitulując, prosimy o przełożenie terminu wyborów prezydenckich! Zdrowie i życie mieszkańców jest dla nas najważniejsze!

 Z poważaniem
(-) Małgorzata Adamczak – Burmistrz Śmigla
(-) Piotr Ruszkiewicz – Burmistrz Miasta Kościana            
(-) Jacek Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń        
(-) Konrad Malicki – Burmistrz Gminy Czempiń                 
(-) Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan