Andrzejki z Centrum Wolontariatu [ZDJĘCIA]

Już na półtora tygodnia przed Andrzejkami Centrum Wolontariatu w Kościanie zorganizowało dla dzieci zabawę andrzejkową. Zabawa była niezwykle udana, a włączyli się w nią również dorośli.

Impreza pod hasłem „Andrzejkowa Moc Wolontariatu” z udziałem około 60 osób odbyła się w piątek, 18 listopada w sali Klubu Integracji Społecznej przy ul. Bernardyńskiej. W zabawie uczestniczyły dzieci z osiedla przy ul. Gostyńskiej w Kościanie, głównie podopieczni Centrum Wolontariatu działającego przy OPS Kościan.

Wolontariusze wspólnie z rodzicami przygotowali dla dzieciaków dwugodzinną zabawę. Program był bardzo bogaty i wypełniony w całości atrakcjami, tak by dzieci przez żaden moment nie były pozostawione same sobie. Uczestniczyły zatem we wróżbach andrzejkowych, jak lanie wosku przez dziurkę od dużego klucza czy też losowanie wróżb znajdujących się w nadmuchanych balonach. Były też różne konkurencje i tańce przy muzyce. Część dzieci pojawiła się w przebraniach. Czekał na nie również poczęstunek i małe upominki.

Celem wydarzenia jest celebrowanie Święta Andrzeja i pokazanie dzieciom różnych zwyczajów andrzejkowych. Chcemy także zaproponować naszym podopiecznym alternatywną formę spędzania wolnego czasu, niekoniecznie przed komputerem czy telewizorem tłumaczy Magdalena Wróblewska, koordynator w Centrum Wolontariatu i Klubie Integracji Społecznej, a także prezes Stowarzyszenia Człowiek dla Człowieka – W organizację wydarzenia mocno włączyli się rodzice. Mamy upiekły babeczki i chruściki, a tatusiowie zadbali m.in. o nagłośnienie. To kolejny cel inicjatywy, by zintegrować społeczność lokalną.

To się udało, bo rodzice obecni na imprezie, mocno angażowali się w przeprowadzanie poszczególnych konkurencji wraz z wolontariuszami. Wszyscy świetnie się bawili.

Inicjatywa mogła zostać przeprowadzona dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności rządowego programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030. To wolontariuszki z CW przy pomocy pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wsparciu Stowarzyszenia Człowiek dla Człowieka przygotowały wniosek na dofinansowanie w wysokości 1000 zł.

Fot. Milena Waldowska