Zamknij

„Aktywni dla Pokoleń”. Wyjątkowe spotkanie w Czaczu [ZDJĘCIA]

08:34, 27.03.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 11:21, 28.03.2023
Skomentuj

W świetlicy wiejskiej w Czaczu w środę, 22 marca, odbyło się niecodzienne spotkanie młodzieży ze szkół gminy Śmigiel z pensjonariuszami DPS-u w Jarogniewicach. Były występy artystyczne, opowieści i warsztaty, a wszystko to w ramach nowego projektu „Aktywni dla Pokoleń – Start”.

Organizatorem spotkania był Zespół Szkół w Czaczu, który zaprosił do siebie młodzież i dyrektorów szkół ze Starego Bojanowa, Starej Przysieki Drugiej, Bronikowa i Śmigla. Nie mogło także zabraknąć uczniów i dyrekcji ze szkoły będącej gospodarzem spotkania. Ponadto w Czaczu gościli samorządowcy Śmigla z wiceburmistrzem Marcinem Jurgą na czele oraz najważniejsi goście, czyli wybrani mieszkańcy Domu Opieki Społecznej w Jarogniewicach wraz z dyrektorką placówki Katarzyną Michalewicz. Nie mogło także zabraknąć osoby, która zainicjowała współpracę szkoły w Czaczu z DPS-em w Jarogniewicach, czyli Grzegorza Kozaka – doradcy zawodowego z Centrum Wspierania Rozwoju Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie. Ta współpraca zaczęła się kilka lat temu w ramach idei „Doradztwo zawodowe w barwach wolontariatu”.

Teraz jej owocem jest projekt „Aktywni dla Pokoleń”, którego stronami są szkoła w Czaczu, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci”, DPS Jarogniewice oraz CWRKDiZ w Lesznie. Głównym założeniem projektu jest cykliczna współpraca pomiędzy Zespołem Szkół w Czaczu a DPS-em Jarogniewice. – Budowanie więzi międzypokoleniowej to jest bardzo istotna rzecz. To budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wypracowanie pewnych cech u naszych uczniów. To uczy naszą młodzież współpracy, cierpliwości, wzajemnej odpowiedzialnościpodkreślił w pierwszej części spotkania Edward Pawlicki, dyrektor Zespołu Szkół w Czaczu.

W tej części głos zabrali także inicjatorzy projektu oraz zastępca burmistrza Marcin Jurga, który podkreślił, że gmina Śmigiel od zawsze jest bardzo otwarta na mieszkańców DPS-u. Następnie młodzież z poszczególnych szkół zaprezentowała się zgromadzonym w krótkich programach artystycznych, które wzbudziły sporo uśmiechu i radości wśród uczestników spotkania. Po części artystycznej Katarzyna Michalewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach opowiedziała o idei warsztatów terapii zajęciowej. Potem przyszedł czas na słodki poczęstunek, a po nim głos zabrali pensjonariusze DPS-u przybliżając swoje doświadczenia zawodowe. W ostatniej części spotkania odbyły się wspólne warsztaty prowadzone przez gości z DPS-u. Pokazywali oni uczniom jak rzeźbić w drewnie, szydełkować, a także prezentowali podstawy alfabetu Braille'a.

Współpraca pomiędzy nami a DPS-em zaczęła się jeszcze przed pandemią, a zainicjował ją Grzegorz Kozak z CWRKDiZ. Zawsze podczas naszych wizyt w Jarogniewicach jesteśmy bardzo miło przyjmowani, a pensjonariusze przygotowują dla nas za każdym razem coś ciekawego. To są fantastyczni ludzie, którzy mają wiele do przekazania. Z drugiej strony nasza młodzież podczas tych spotkań staje się bardzo otwarta. Kiedy byliśmy z wizytą pierwszy raz, już po pierwszych minutach wszelkie bariery zostały przełamane, tak jakbyśmy się znali od bardzo dawna. Młodzież bardzo chce i chętnie przygotowuje różne rzeczy na te spotkaniazauważa Katarzyna Handke, doradca zawodowy ze szkoły w Czaczu i opiekun projektu.

Ogromne korzyści ze wzajemnej współpracy dostrzega także Katarzyna Michalewicz, dyrektor DPS-u w Jarogniewicach. – Chcemy oswajać ludzi z niepełnosprawnością i ze starością. Pokazujemy, że rzeczywistość nie jest tak piękna, jak to wygląda w mediach społecznościowych. Ale z drugiej strony nasi mieszkańcy potrzebują młodzieńczej energii. Uczą się wiele od młodzieży. Chociażby nowych technologii. Jest to więc taka korzyść obustronna. Cieszymy się też, że tym razem odbywa się to poza murami DPS-u, że możemy zmienić otoczenie. Przyjeżdżamy tu nie w roli osób niepełnosprawnych, ale specjalistów, którzy mają coś do przekazania młodym ludziom. Dzięki temu nasi podopieczni są szczęśliwi.

Jak podkreślają wszystkie strony projektu, będzie on na pewno kontynuowany i w przyszłości można spodziewać się kolejnych wzajemnych wizyt i inicjatyw.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%