Aktor Zbigniew Waleryś w kościańskiej bibliotece

W piątkowy wieczór do Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitał aktor teatralny i filmowy Zbigniew Waleryś. Ostatnio grał w serialu "Korona królów", ale na swoim koncie ma również m.in. rolę w "Papuszy", "Quo Vadis" i "Pianiście".

Zbigniew Waleryś w Kościanie

Zbigniew Waleryś był już w przeszłości gościem kościańskiej książnicy. W 2016 r. podczas „Narodowego czytania” czytał fragmenty „Quo Vadis”. Tym razem głównym celem jego wizyty było zdradzenie niektórych tajników produkcji historycznej „Korona królów”, w której wcielał się w rolę karczmarza Samuela. – To była bardzo ciężka praca. Codziennie musiałem wstawać o 5.00, a zdjęcia zaczynały się o 7.30 w specjalnym studio w Warszawie. Na planie spędziłem dwa lata, w moim wieku było to już zbyt męcząceprzyznał aktor.

Podczas spotkania była mowa nie tylko o „Koronie królów”, ale gość wspominał także swoją pracę w innych filmach i serialach oraz w teatrze. Przeplatał również wątki osobiste, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami na temat życia. „Kochaj teatr w sobie, a nie siebie w teatrze” – takie zdanie Zbigniew Waleryś usłyszał kiedyś od jednego ze swoich mistrzów i tej maksymy stara się trzymać zachowując pokorę w zawodzie, która jest niezbędna. – Aktorstwo to jest harówka, a dojść do czegoś można tylko ciężką pracą powiedział gość.

Spotkanie przebiegało w sympatycznej i swobodnej atmosferze, zgromadzeni śmiało wyrażali swoje uwagi dotyczące polskiego kina i teatru, a także zadawali pytania.