Akcje pomocy w „Ratajczaku”

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie wzięli udział w ostatnich dniach w dwóch akcjach – "Szpikowa Paczka" oraz zbieranie kartek świątecznych dla nieuleczalnie chorej dziewczynki.

„Szpikowa Paczka” przeprowadzona została już po raz kolejny w szkole. Wzorem ubiegłego roku młodzież prowadziła zbiórkę artykułów dla dzieci i ich rodzin przebywających na oddziale onkologii w Poznaniu. W zbiórce brali udział nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice.

Akcja odbywała się pod skrzydłami Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku”, która swoją siedzibę ma w Poznaniu. To właśnie tam uczniowie zawieźli artykuły, które zebrali na terenie szkoły. A były to paczki herbaty (63), kawy (24), czekolady (252) oraz gry i zabawki (42 sztuki). Organizatorką zbiórki na terenie „Ratajczaka” była nauczycielka Katarzyna Marciniak-Helińska. Szkoła jak i koordynatorka zbiórki otrzymali podziękowania.

Z kolei 29 listopada młodzież zakończyła trwającą zaledwie kilka dni zbiórkę kartek świątecznych dla 5-letniej Natalki z Grabiny Radziwiłłowskiej. Dziewczynka choruje na glejaka mózgu. Jej stan jest ciężki, a choroba nieuleczalna, dlatego rodzice postanowili ,,przesunąć jej święta” i wraz z portalem internetowym utworzyli zbiórkę kartek świątecznych dla Natalki.

Na akcję odpowiedzieli uczniowie szkoły, przy dużej przychylności dyrekcji. Koordynatorką akcji była ponownie Katarzyna Marciniak-Helińska, Błyskawiczna reakcja sprawiła, że w ciągu kilku dni udało się zebrać aż 208 ręcznie wykonanych kartek! Na każdej z nich znajdowały się osobiste życzenia wypisane przez uczniów, a niemal każda zawierała świnkę Peppę, jej rodzinę i przyjaciół – ulubione postaci chorej dziewczynki.

Koszty przesyłki pokryli uczniowie klasy 1 LOg. Ponadto właściciele sklepu „Bubuś” w Kościanie, skąd nadawana była paczka, postanowili ją wzbogacić maskotką Peppy, grą oraz kolorowankami i książeczką. Dodajmy, że państwo Woźniak są absolwentami „Ratajczaka”, tym chętniej wsparli więc aktualnych uczniów w szlachetnej akcji.