Akcja sprzątania letniska w Nowym Dębcu [ZDJĘCIA]

Przeszło 30 osób przybyło w sobotni, słoneczny poranek na plażę główną w Nowym Dębcu, by wziąć udział w corocznej akcji sprzątania kąpieliska i terenów z nim sąsiadujących.

Nowy Dębiec. Akcja sprzątania letniska

Organizatorami odbywającej się z powodzeniem od kilku już lat inicjatywy są gmina Kościan i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie. W tym roku akcja odbywa się w połowie maja, choć do momentu wybuchu pandemii przeprowadzano ją zawsze w ostatnia sobotę kwietnia, przed majówką. Od dzisiaj mogą być czynne ogródki restauracyjne, a ponieważ nasze sprzątanie będzie zakończone  małym piknikiem z kiełbaskami oraz kawą i plackiem, zdecydowaliśmy o organizacji wydarzenia właśnie dziśmówi Artur Opas, dyrektor OSiR-u.

Zbieranych odpadów co roku jest na szczęście coraz mniej, co nie znaczy, że śmieci zniknęły. To zasługa dużej liczby worków na stojakach w okolicach plaży, dzięki czemu odpady trafiają na szczęście głównie tam. – Po każdym weekendzie, nawet zimą, wywozimy po 8-10 pełnych worków zauważa Artur Opas. Skoro porozrzucanych śmieci jest  mniej, to niektórzy zastanawiają się nawet, czy ta akcja ma sens. Ale myślę, że jak najbardziej, bo ma ona przede wszystkim charakter edukacyjny i ma uczyć postaw ekologicznych.

Tym bardziej, że w tegorocznym sprzątaniu wzięło udział dużo najmłodszych. Byli to głównie mieszkańcy sołectw gminy Kościan. Wśród sprzątających nie zabrakło również sołtysów oraz wójta Andrzeja Przybyły i jego zastępcy Mirosława Dudy. Wszyscy sprzątający otrzymali worki i rękawiczki i ruszyli na spacer wzdłuż plaży, a także przylegającego do niego lasku.

Sprzątanie trwało około godziny, a następnie był czas na piknik, któremu towarzyszyła muzyka. Warto dodać, że na końcu kwietnia grupa kościańskich płetwonurków posprzątała dno jeziora.

Fot. Milena Waldowska