Akcja pościgowa za złodziejem w Kościanie

Na parkingu jednego z kościańskich marketów rozległ się krzyk: „złodziej!” Następnie można było zobaczyć biegnących za sobą trzech mężczyzn. W ten sposób rozpoczęła się akcja pościgowa za sprawcą kradzieży, do której doszło we wtorek, 3 sierpnia. Przykładną postawą wykazał się w całym zdarzeniu policjant będący po służbie.

Około godz. 10.45 doszło do kradzieży na terenie jednego z kościańskich marketów. Łupem złodzieja padły produkty kosmetyczne i spożywcze oraz obuwie znanej marki. Wszystko o łącznej wartości około 220 zł. Młody mężczyzna zapakował skradziony towar do plecaka i nie płacąc za niego, przeszedł przez linię kas. Pracownik ochrony marketu zauważył działanie mężczyzny i niezwłocznie podjął próbę jego ujęcia. Ten jednak zdołał wybiec ze sklepu. Ochroniarz ruszył w pościg za uciekinierem, donośnie krzycząc „złodziej!”.

Na okrzyk ten zareagował, będący w czasie wolnym od służby, policjant z Posterunku Policji w Czempiniu – starszy aspirant Łukasz Szczerbal. Funkcjonariusz ruszył z pomocą pracownikowi ochrony, który nie mógł dotrzymać kroku uciekinierowi. Po przebiegnięciu około 250 m, policjant ujął sprawcę kradzieży, a następnie doprowadził go do marketu. Tam sprawca dobrowolnie oddał skradziony towar.

Na miejsce wezwano kościańskich policjantów, którzy przejęli wykonywanie dalszych czynności. Okazało się, iż sprawcą kradzieży jest 21-letni mieszkaniec gminy Kościan, z szeregiem podobnych wykroczeń na koncie. Mężczyzna był obecnie poszukiwany do odbycia kary zastępczej w postaci 45 dni pozbawienia wolności. Z uwagi na ten fakt został zatrzymany – informuje Mariusz Wojciechowski, oficer prasowy KPP w Kościanie.

Za popełnione wykroczenie sprawcy kradzieży grozi dodatkowo kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Z kolei aspirant Łukasz Szczerbal zapytany o sytuację, w której pomógł zatrzymać sprawcę kradzieży odpowiedział, że zrobił to instynktownie, gdyż po 14 latach służby, niesienie pomocy ma się we krwi.