Akcja czyste powietrze w Kościanie

Miasto zachęca mieszkańców domów jednorodzinnych do wzięcia udziału w akcji, dzięki której można pozyskać dofinansowanie na wymianę kotłów grzewczych, ale także na termomodernizację budynków, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej oraz remonty dachu.

Strażacy OSP, którzy będą odwiedzać mieszkańców to Remigiusz Górny, Igor Piotrowski, Kamil Olech, Konrad Meller, Jonasz Nowak.

Dotacje, a także pożyczki będą pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koordynatorem tej inicjatywy ze strony miasta jest radna Magdalena Tomaszewska-Kubiak, a w akcję promocyjno-informacyjną zaangażowani są również strażacy z OSP Kościan.

– Nasza akcja prowadzona przez Urząd Miejski Kościana oraz Ochotniczą Straż Pożarną  polega na tym, by spotkać się z mieszkańcami i przybliżyć im zasady dofinansowania na wymianę kotłów grzewczych. Program jest bardzo atrakcyjny, gdyż nie ma limitów, jeśli chodzi o ich liczbę, nie ma także określonych terminówwyjaśnia Magdalena Tomaszewska-Kubiak.

Wszelkich szczegółów dotyczących akcji, w tym sposobów składania wniosków, a także informacje na temat możliwości przeprowadzenia audytów energetycznych dotyczących  budynku będzie można uzyskać na spotkaniach informacyjnych.

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się tuż po Wielkanocy, tj. w środę 24 kwietnia o godz. 18.00 w sali nr 200 w budynku przy ul. Bernardyńskiej 2. Na to spotkanie, jak i kolejne mieszkańców będą zapraszać osobiście strażacy. Już od najbliższej niedzieli będą oni odwiedzać mieszkańców w ich domach i wręczać ulotki informacyjne. Na początek zawitają u mieszkańców pomiędzy ulicami Balcera a Nacławską.

– Celem całej akcji jest przede wszystkim walka ze smogiem, ale również poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Podczas spotkania 24 kwietnia strażacy będą bowiem prowadzić prewencję antyczadową, będzie można także wygrać czujkę tlenku węgla – podsumowuje radna Tomaszewska-Kubiak.

A kolejne takie spotkania zaplanowane są na maj oraz na wrzesień.