Akcja badań na czerniaka

146 osób zostało przebadanych na Rynku w Kościanie w ramach ogólnopolskiej akcji UVaga – wyprzedź czerniaka, choć chętnych było znacznie więcej.

Tyle osób byli jednak w stanie przebadać organizatorzy w godzinach 11.00-16.00. UVaga – wyprzedź czerniaka to ogólnopolska kampania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym prowadzona przez Fundację Sensoria i Rosa. Od 29 czerwca do 29 lipca specjalny bus odwiedza przynajmniej jedną miejscowość w danym województwie, gdzie można skorzystać z bezpłatnego badania znamion skórnych.

Badanie wykonywane jest przez lekarza dermatologa za pomocą dermatoskopu. Pani doktor ogląda znamiona i jest w stanie powiedzieć, czy jest wszystko w porządku, czy znamię wymaga wycięcia, czy dalszej konsultacji – wyjaśnia Katarzyna Kozłowska, koordynator akcji. Poza możliwością badania, wśród osób, które przyszły na Rynek, przeprowadzane były ankiety sprawdzające stan wiedzy związany z profilaktyką antyrakową skóry oraz akcja informacyjna uwrażliwiająca na bezpieczne korzystanie ze słońca.