92 mandaty. Policja podsumowała akcję „ZNICZ”

Od piątku 29 października do wtorku 2 listopada trwały policyjne działania „ZNICZ”. W związku z przedłużonym weekendem i wzmożonym ruchem na drogach policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych. W tym czasie zainaugurowano również akcję informacyjno-edukacyjną „Nie zabijaj!”.

W zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu kościańskiego na przestrzeni pięciu dni zaangażowanych było 212 policjantów. – Słoneczna pogoda i dobre warunki drogowe spowodowały, że ruch w rejonach cmentarzy był wzmożony, ale płynny. Duża ilość osób zdecydowała się przybyć w rejon nekropolii pieszo. Jak co roku ogromną uwagę mundurowi skupiali na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W szczególności kontrolowali prędkość z jaką poruszają się kierowy, ich trzeźwość, korzystanie przez podróżnych z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci w pojazdach – informuje Mariusz Wojciechowski, oficer prasowy KPP w Kościanie.

Podczas działań funkcjonariusze wylegitymowali 196 uczestników ruchu drogowego, w tym 153 kierujących samochodami i 17 pieszych, ujawniając 141 wykroczeń. W 92 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe, w 42 pouczenie, a w 7 przekazano materiał do dalszego postępowania.

Tylko za przekroczenie dopuszczalnej prędkości ukaranych zostało 50 kierowców, w tym 36 za przekroczenie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Ujawniono 4 przypadki nieodpowiedzialnych osób, które zdecydowały się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. 3 osoby straciły uprawnienia do kierowania pojazdami. Swoje pojazdy z ruchu musiało wycofać 14 osób, którym zatrzymano dowody rejestracyjne. W tym czasie doszło do 1 wypadku drogowego i 5 niegroźnych kolizji.  

Pomimo zakończenia akcji, policja apeluje o rozwagę na drodze. Niestety wraz z jesienią nastały trudniejsze warunki do podróżowania. Poranna mgła, szybciej zapadający zmrok, mokra nawierzchnia, opadające liście z drzew mogą skutecznie utrudnić bezpieczną jazdę. Warto dostosować styl jazdy do aktualnych warunków na drodze, a to niemal zapewni szczęśliwe zakończenie podróży. 

Fot. KPP w Kościanie