8 piesza Kopaszewska Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA]

W niedzielę ponad 200 osób wyruszyło spod kaplicy w Kopaszewie w liczącą 16 km trasę wiodącą przez 14 stacji Drogi Krzyżowej. Podczas wydarzenia kwestowano również na renowację nekropolii Chłapowskich w Rąbiniu.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. o godz. 12.30. Po jej zakończeniu nastąpiła zbiórka, a następnie pątnicy wyruszyli w drogę. Nie wszyscy przeszli całą, wymagającą trasę, jednak chcieli mieć swój udział w tym podniosłym wydarzeniu.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Per pedes apostolorum – pieszo na wzór apostołów”. W związku z tym motywem przewodnim był temat wędrówki. Pomiędzy poszczególnymi stacjami dr Emilian Prałat wygłaszał prelekcje dotyczące idei wędrówki. Była to zatem okazja, by usłyszeć o dziejach słynnego szlaku do Santiago de Compostella w Hiszpanii, który przebiega również przez Wielkopolskę. Ponadto prelegent opowiadał o współczesnych pielgrzymach, czyli imigrantach, uchodźcach, ofiarach prześladowań. Podczas wydarzenia nie zabrakło ciepłego posiłku w Rąbiniu oraz kawy i ciasta na zakończenie w Kopaszewie. Kto przeszedł trasę otrzymywał również okolicznościowy certyfikat i pocztówkę.

Na remont nekropolii udało się uzbierać dokładnie 1583,60 zł. Organizatorem Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej była Fundacja „Bonum adipisci – Dążyć do dobra”.

Fot. Organizatorzy