50 wojaży „Jantara”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie odbyło się spotkanie z Wojciechem Ziemniakiem, założycielem Szkolnego Klubu Sportowego „Jantar” w związku z promocją książki zawierającej opisy wyjazdów klubu na imprezy sportowe na przestrzeni 20 lat.

jantarKsiążka zatytułowana „50 niesamowitych wojaży Jantara Racot” opisuje wyjazdy młodzieży z Racotu w różne zakątki świata, od igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. do Londynu w 2012 r.

Podczas spotkania w bibliotece Wojciech Ziemniak w dynamicznej i pełnej zaangażowania opowieści wspominał najtrudniejsze i najzabawniejsze przygody podczas wyjazdów. Mówił o emocjach związanych z kibicowaniem polskim sportowcom, o spotkaniach z wybitnymi postaciami, ale również o ciekawostkach zaobserwowanych w poszczególnych krajach, zwłaszcza odmiennych kulturowo, jak np. o Japonii.

Sporo uwagi poświęcił pierwszemu wyjazdowi do Barcelony, który nie obył się bez perturbacji. Na początku lat 90. Polaków obowiązywały jeszcze wizy. – 11 razy trzeba było być w Warszawie, żeby wszystkie problemy pokonać. Wizy otrzymaliśmy po południu w dniu, w którym mieliśmy wyjechać. A pamiętajcie, że wtedy nie było żadnych telefonów komórkowych – mówił bohater wieczoru.

Wśród słuchaczy obecne były osoby, które brały udział w niektórych wyjazdach. Wojciech Ziemniak wskazywał też zasługi dziennikarza sportowego Andrzeja Kuczyńskiego, ojca chrzestnego racockich wojaży. Podkreślił, że uczniowie z Racotu nic nie płacą za wyjazdy, a by móc pojechać trzeba się dobrze uczyć i być zaangażowanym w aktywność życia szkoły.