50. turniej dudziarzy już w ten weekend

Turniej odbędzie się w dniach 21-22 września w Kościanie i w Starym Gołębinie, a z racji jubileuszu przygotowano dodatkowe atrakcje, w tym ciekawie zapowiadający się koncert tradycji z nowoczesnością.

Pierwszy Turniej Dudziarzy Wielkopolskich odbył się w 1970 roku w Starym Gołębinie i od tej pory impreza nieprzerwanie utrwala muzykę przodków.

Tegoroczny turniej rozpocznie się od uroczystej gali w Kościańskim Ośrodku Kultury, podczas której wręczone zostaną jubileuszowe nagrody i podziękowania. Na godz. 17.00 zaplanowano występ kapeli Gajdošski trogári ze Słowacji, a na 17.30 koncert zatytułowany „Niechaj płynie śpiew”. Będzie to próba połączenia muzyki tradycyjnej w wykonaniu dudziarskich mistrzów z kapeli „Sokoły” ze współczesną muzyką pod kierunkiem Marcina Ruszkiewicza. Muzyczną całość połączą teksty weselne. Koncert dedykowany jest Małgorzacie Kosce – dyrektorowi Kościańskiego Ośrodka Kultury w latach 1989-2008, wielkiej miłośniczce i promotorowi muzyki dudziarskiej i Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy.

W niedzielę turniej przeniesie się do Starego Gołębina, gdzie o godz. 13.30 nastąpi tradycyjne ogranie Pomnika Skrzypka i Dudziarza. O godz. 14.00 rozpocznie się msza dudziarska w kościele w Starym Gołębinie, po której zaplanowano przesłuchania konkursowe. Odbędą się one w plenerze, a w razie niepogody zostaną przeniesione do sali sportowej. O godz. 18.30 zagra słowacka kapela Gajdošski trogári, a o godz. 19 nastąpi ogłoszenie wyników przesłuchań. Niedzielnemu wydarzeniu mają towarzyszyć także wystawy, pokazy i warsztaty.

Organizatorami turnieju są: Kościański Ośrodek Kultury i Centrum Kultury Czempiń.