5 osób zginęło w wypadkach w pierwszym półroczu 2021

Kościańska drogówka podsumowała sześć miesięcy bieżącego roku na drogach powiatu kościańskiego. Doszło do 32 wypadków oraz 275 kolizji drogowych.

Od początku stycznia do końca czerwca w powiecie mieliśmy 32 wypadki drogowe, w których obrażenia odniosło 31 osób, a 5 osób zginęło. Dwa śmiertelne wypadki miały miejsce w styczniu, oba z udziałem pieszych. Na obwodnicy Kościana został potrącony mężczyzna, jak się później okazało obywatel Ukrainy (zobacz: Śmiertelne potrącenie na „starej piątce”. Sprawca uciekł). Do drugiego zdarzenia doszło tydzień później. N ulicy Łąkowej w Kościanie został śmiertelnie potrącony 56-latek (zobacz: Śmiertelne potrącenie pieszego w Kościanie).

Kolejne tragiczne zdarzenie miało miejsce pod koniec kwietnia. Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Jerką a Łuszkowem 81-letni kierowca wypadł z drogi i dachował. Jego życia nie udało się uratować (zobacz: Kierowca zginął na miejscu [ZDJĘCIA]). Dwa ostatnie śmiertelne wypadki zdarzyły się w czerwcu. 10 czerwca na drodze pomiędzy Jerką a Krzywiniem zginął 20-letni kierowca BMW (zobacz: Śmiertelny wypadek między Jerką a Krzywiniem [ZDJĘCIA]).Zaledwie dwa dni później miał miejsce śmiertelny wypadek na drodze pomiędzy Jerką a Gryżyną. Zderzyły się dwa pojazdy, zginął 60-letni kierowca volkswagena (zobacz: Śmierć w czołowym zderzeniu pomiędzy Racotem a Gryżyną [ZDJĘCIA].

Ponadto w pierwszym półroczu bieżącego roku doszło do 275 kolizji drogowych. Są to zdarzenia, w których żadna osoba nie odniosła obrażeń, dochodzi natomiast do strat w mieniu. Kolizja to również utrudnienia w ruchu, zablokowana droga, objazdy i spóźnienia na ważne spotkania.

Policjanci ruchu drogowego skontrolowali 7354 uczestników ruchu drogowego i ujawnili 5906 wykroczeń. Kierujący samochodami osobowymi popełnili ponad 4300 wykroczeń w ruchu drogowym. Funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili w ciągu sześciu miesięcy 3669 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, z tego 17 straciło prawo jazdy na przekroczenie prędkości ponad 50km/h w terenie zabudowanym.

W pierwszym półroczu zatrzymano 23 kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości.  Do kilku zatrzymań przyczynili się świadkowie, którzy poinformowali  o kierowcy, który ma problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy, a czasami sami doprowadzali do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Takie zdarzenie miało miejsce m.in. w czerwcu w okolicach Nietążkowa (zobacz: Pijanego kierowcę zatrzymał świadek).